V novom čísle 10/2020 nájdete tieto články

od | okt 29, 2020 | Nezaradené | 0 komentárov

V novom čísle Zamagurských novín nájdete dva rozhovory. Oba sa týkajú aktuálnej pandemickej situácie. Ten prvý, z titulnej strany, je s Mgr. Františkom Majerským, záchranárom a prezidentom Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov. Jeho predkovia pochádzajú z dedinky Zálesie, v ktorej prežil letá svojho detstva i mladosti. Rozprávali sme sa o aktuálnom stave v nemocniciach, o pravdách a fámach šírených v súvislosti s pandémiou a o tom, aká alarmujúca je jeho očami aktuálna situácia. Druhý rozhovor sme uskutočnili s Mgr. art. Danielom Výrostekom, ktorý sa živí ako herec a moderátor. Sám v rozhovore priznáva, že sa musel pre korona-krízu vzdať niekoľkých projektov a má priateľov, ktorí zvádzajú existenčný boj s finančnou situáciou v kultúre. Viac v samotnom rozhovore.

Medzi krátke reportáže sme zaradili správy o výstavbe nového komunitného centra v Zamagurí, o tragédii, ktorá sa udiala v dôsledku jesenných dažďov, či o nenávratnej finančnej pomoci pre mestá a obce. Dočítate sa o tom, ako rastie počúvanosť jediného novinárskeho podcastu v Zamagurí a na základe štatistík prinášame informáciu o markantnom prepade návštevnosti ubytovacích zariadení v prvej vlne. Ak vás zaujíma ako sa vyhnúť ťažkostiam v novej vykurovacej sezóne, určite vás zaujmú odporúčania hasičov.

V tradičnej rubrike „Stalo sa pred piatimi rokmi“, si opäť pripomenieme udalosti, ktoré zažilo Zamagurie v roku 2015. Pri ich čítaní si často uvedomujeme, ako čas v tak pomalom kraji, aj tak rýchlo preletel. Rovnako je to v prípade projektu Mengeleho dievča z dielne RAMAGU, na základe rovnomennej knihy od Veroniky Tóthovej a zosnulej Violy Stern Fischerovej, ktorá prežila štyri koncentračné tábory. Viac o tom, v akom štádiu je projekt, sa dočítate práve v novom výtlačku.

V hlavnej téme sa venujeme problematike financií pre samosprávy, ktoré sú závislé od podielových daní. Ich objem klesá a my prinášame tabuľku, v ktorej nájdete prognózy Ministerstva financií pre každú obec Zamaguria. Po lopate vysvetlíme, ako funguje tok peňazí od ľudí až do samosprávy a poukážeme na príklad toho, ako si niektoré obce dokážu zadovážiť nejaké peniaze inou cestou.

Nebudú chýbať rubriky ako „Tip na dobrú knihu“, „Bylinková rubrika“, v ktorej predstavíme lastovičník, či „Šálka kávy“, kde nám úspešní absolventi gymnázia v Spišskej Starej Vsi, Dr. Jakub Kratka a Dr. Martin Škára prinesú ďalší zo svojich pohľadov na aktuálnu spoločenskú tému. Tento mesiac sme z príspevkov od čitateľov vybrali článok od pána Ing. Jána Trebuňu, ktorý píše o problematike rádioaktívneho odpadu a jeho (ne)žiadúcej prítomnosti v našej krajine.

V pravidelných rubrikách sa venujeme aj cestovaniu, a to vďaka Mgr. Danielovi Kostkovi, bývalému riaditeľovi gymnázia v Sp. St. Vsi a materstvu v „Okienku dobrej matky“, Mgr. Lívie Frankovskej. Nakoniec nájdete informáciu o tom, kde sa môžete ísť v Zamagurí vo vlastnom záujme kontrolne otestovať prostredníctvom rýchlotestu.

16 strán čítania aj tento mesiac! Stále aktuálne a stále s dobou. Také sú nezávislé Zamagurské noviny, ktoré prinášame každý mesiac od roku 2012. Jedná sa v poradí o 103. vydanie. Majte to všetko na dosah ruky. Stačí si objednať predplatné a ostanete v kontakte s tým najzaujímavejším, čo sa v našom Zamagurí deje. Noviny môžete mať každý mesiac v schránke.

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.