V aprílovom čísle Vás čakajú tieto témy

od | apr 5, 2021 | Nezaradené | 0 komentárov

Hlavný rozhovor je tentokrát venovaný našej psychike. Mgr. Janka Krettová, psychologička zo Spišskej Starej Vsi, nás prevedie zákutiami nášho vnútorného rozpoloženia a pomôže nám priblížiť sa tejto problematike. V rozhovore hovorí aj o tom, že sa často môžeme ocitnúť na pôde, v ktorej nevieme veci zmeniť.  „MÁME DVE POLIA. JEDNO JE TO, KTORÉ MÁME POD KONTROLOU A DRUHÉ JE BEZMOCNOSŤ – POLE, V KTOROM NEMÁME ŽIADEN VPLYV. NAUČME SA ROZPOZNAŤ HRANICU…“ Viac v rozsiahlom rozhovore, ktorý je venovaný psychológii.

Krátke správy prinesú informáciu Okresného úradu Kežmarok o testovaniach v mesiaci marec, prostredníctvom ktorých lepšie spoznáme situáciu v celom okrese. To, ako sú na tom jednotlivé sídla okresu Kežmarok, prinášame v prehľadnej tabuľke. Dozviete sa aj to, že mesto Spišská Stará Ves hodlá otvoriť obchodnú spoločnosť i zberný dvor, jediná stredná škola v Zamagurí pripravila pútavú virtuálnu prehliadku a nezamestnanosť v kraji kreslí nelichotivú krivku.

Aj v roku 2021 sa môžu obce zapojiť do súťaže DEDINA ROKA. Viac informácií prinášame v článku na tretej strane tretieho čísla aktuálneho ročníka. Vrátime sa aj do nedávnej minulosti a zaspomíname si na udalosti jari 2016 v rubrike „Stalo sa pred piatimi rokmi“.

Reč bude aj o mimoriadne významnej investícii. Chodník v prielome Dunajca totiž prejde veľkou rekonštrukciou. To, ako budú práce prebiehať, koľko peňazí si projekt vyžiada a kto sú jeho partneri sa dozviete v tlačenom vydaní.

Malé divadlo siahlo po veľkom titule. Na dosky prichádza Mengeleho dievča. Divadelná monodráma prinesie skutočný príbeh mladej ženy, ktorá prežila štyri koncentračné tábory. Bola jednou z väzenkýň v Osvienčime, ktorá sa musela podrobiť pseudolekárskym pokusom. Za týmto vážnym divadelným počinom stojí RAMAGU. V tlačenom čísle nájdete kompletnú tlačovú správu.

Chýbajú nám v Zamagurí remeselné služby? Aké sú ceny? Pre tento účel sme pripravili prieskum, v ktorom sme zisťovali, ako sa správajú tí, ktorých čaká rekonštrukcia a potrebujú si poradiť s remeselnými prácami. V niektorých prípadoch sme na základe vašich odpovedí, ktoré ste nám poskytli formou dotazníka na stránke www.zamagurskenoviny.sk, zistili veľmi zaujímavé veci. Jednou z nich je, že naozaj vysoké percento ľudí v Zamagurí si dokáže veci urobiť svojpomocne. V tejto reportáži prinášame aj ceny jednotlivých služieb. Zamerali sme sa na remeselné práce, ktoré je možné realizovať „na úkol“, nie na hodinovú mzdu. Tej sme sa však dotkli taktiež, prostredníctvom vašich odpovedí.

Mladý pedagóg Miloš Čupka nám prezradí svoj osobný názor k zrušenej maturite, vydavateľstvo i527. net poskytne ďalší tip na dobrú knihu, Daniel Kostka prispeje do seriálu svojich stĺpčekov textom s názvom Niekedy sa apokalypsa nikdy neskončí a v Šálke kávy sa Jakub Kratka a Martin Škára pozrú svojou optikou na rok Igora Matoviča.

Čaká vás opäť svieža dávka informácií, názorov a aktualít zo Zamaguria. Návodom na to, ako nič nezmeškať je napríklad predplatné.

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.