Toto sú témy a rozhovory nového (APRÍLOVÉHO) čísla novín Zamaguria

od | apr 29, 2021 | Nezaradené | 0 komentárov

V najnovšom čísle Zamagurských novín (apríl 2021) prinášame nasledujúce témy. Tento text obsahuje len ukážky jednotlivých článkov. Ich celé znenie nájdete v tlačenom vydaní. Nové číslo vychádza vždy na konci daného mesiaca. 

AKTUÁLNE: Je možné, že pred poštou sa aktuálne načakáte. V Spišskej Starej Vsi aktuálne nie je pošta tou, čo bývala. Kým donedávna fungovali obe okienka, ktoré vybavovali zákazníkov, dnes sa pred budovou čoraz častejšie tvorí rad, v ktorom si počkáte desiatky minút. Obsluha pri jednom okienku síce vynakladá značné úsilie pre uspokojenie čakajúcich zákazníkov, no rozsiahla agenda si však žiada evidentne viac. Vyskúšali sme si to dvakrát. Čakali sme desiatky minút – aj predpoludním, aj popoludní. Oproti minulosti je zmena výrazne citeľná. Obrátili sme sa teda na komunikačné oddelenie Slovenskej pošty. Položili sme im niekoľko otázok, na ktoré nám prišla skorá odpoveď.

TÉMA: Článok, ktorý málokto prečíta dokonca, pretože sa týka životného prostredia a nie je to Smotánka s Judínyovou. Po tom, čo sme na našom instagrame a facebooku uverejnili fotku vreca s odpadom, plávajúceho dole Riekou v Spišskej Starej Vsi, nám do redakcie prišlo mnoho fotografií s alarmujúcim stavom našej pieninskej prírody. Goralský klobúk ako symbol našej identity síce marketingovo funguje, no naše lúky zatiaľ o veľkosti Gorala nesvedčia. Ak by sa dalo v hrobe otočiť, zrejme by mnohí naši predkovia, pri pohľade na tunajšie lúky, lesy a potoky, ležali na bruchu a zakrývali si oči.

ROZHOVOR: ANNA NACHER A MAREK STYCZYŃSKI: „Komunitu polarizuje, ak máte často nejaký abstraktný dojem o iných ľuďoch, keď ich nepoznáte, keď k nim nemáte žiaden vzťah…“ Pani Annu a pána Mareka registrujem už dlhšie. Stretli sme sa na niektorých podujatiach Kláštorného kultúrneho leta, na chodníkoch Červeného Kláštora alebo sme v kontakte prostredníctvom Zamagurských novín, ktoré už dlhoročne odoberajú. O tom, čo nazývajú BIOTOP Lechnica som tušil, ale nepoznal som plnú verziu tohto pohľadu na svet. Očaril ma. V Lechnici dnes majú trvalý pobyt dvaja Poliaci, ktorí označujú Slovensko za najkrajšie miesto na svete. Venujú sa tomu, čo je prirodzené a udržateľné, sú pevne spojení s prírodou a kultúrou, a tým všetkým vytvárajú celok, ktorého výsledkom má byť harmónia tela a duše v súznení s existenciou rozmanitého života navôkol. Ich chuť robiť dobré veci je príťažlivo nákazlivá. Mňa si svojou filozofiou získali okamžite.

KRÁTKE SPRÁVY:

Zamagurské folklórne slávnosti online: Folklórny festival s dlhoročnou tradíciou, ktorý sa posledné roky konal v areáli Kúpeľov Smerdžonka v Červenom Kláštore, sa presúva do online priestoru.

Zmeny autobusových spojov: Vzhľadom na nepriaznivú pandemickú situáciu, prijaté opatrenia s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu a dištančné vzdelávanie sa Úrady Prešovského a Košického samosprávneho kraja rozhodli na predĺžení prázdninového režimu v prímestskej autobusovej doprave od 11. januára tohto roku. Momentálne zlepšenie pandemickej situácie však prinieslo uvoľňovanie opatrení, ktoré sa pretavilo aj do obnovenia systému fungovania prímestskej dopravy.

Starovešťan tlačí v Prahe tričká s motívom Pienin: Marek žije mimo Zamaguria od ukončenia vysokej školy. Prešiel si rôznymi pracovnými pozíciami a aj napriek aktuálnej spokojnosti v IT sektore, sa rozhodol priblížiť rodné Pieniny formou zaujímavých tričiek.

Čisté hory – čisté Pieniny: 24. apríla sa v Pieninách uskutočnila akcia čisté hory. Záchranári Horskej služby Pieninského národného parku spolu s pracovníkmi Štátnych lesov TANAP-u  v spolupráci so spoločnosťou Canoeraft-Dunajec.sk a Chatou Pieniny vyčistili turistické chodníky v našom národnom parku a tiež okolie rieky Dunajec od odpadu, ktorý v prírode nemá svoje miesto.

Výhra v podobe úpravy ihriska: Členovia TJ Dunajec v Spišskej Starej Vsi sa zapojili do súťaže o obnovu futbalového ihriska, organizátorom ktorej bol EXIsport v spolupráci so spoločnosťou Gardenmajster. Futbalisti tak museli splniť dve jednoduché úlohy, ktoré spočívali v nafotení hriska, ktoré chcú zveľadiť a tiež bolo nutné uviesť, čo je potrebné pre toto zveľadenie urobiť. Viac nám už povedal Lukáš Potanecký, šéf občianskeho združenia.

RAMAGU vydáva audioknihu. Kniha prísloví – Starý zákon: Poznáte čarovnú časť Starého zákona, ktorá čitateľovi prináša hlboké mravné myšlienky a ponaučenia? Hoci vznikla storočia pred Kristom, neustále sú aktuálne.

POVIEDKA: Peter Kutarňa – SRNČIA SILA: Začínala jar. Sneh z uzimených lesov a lúk už zmizol, stratil sa. Teplými slnečnými lúčmi sa premenil  na životodarnú vlahu, ktorá bude počas jari podporovať nový rozkvet života a vsiakol do budiacej sa zeme. Ani na masíve Troch Korún som už nepozoroval žiadne jeho zvyšky. Na údolných lúčnych porastoch ešte príchod jari veľmi vidieť nebolo. Suchú trávu z predchádzajúceho roka, ktorú meter snehu počas zimy nemilosrdne pritlačil k zemi, ešte nová, zelená, neprerastala. Iba sem tam, na teplo exponovaných miestach svietili spomedzi suchých stebiel slniečka podbeľov. Ale dych jari už bolo jasne cítiť. Vlažný a vlhký, s vôňou kopnejúcej zeme. Keď toto zacítim, nič ma už doma neudrží. Idem pozrieť svojich priateľov do lesa…

RUBRIKA: Šálka kávy – Tancuje Rusko na ostrej hrane? Píše Jakub Kratka a Martin Škára. Za hranice všednosti s Danielom Kostkom – Novodobé závislosti.

Plné verzie článkov a ďalšie texty nájdete v tlačenom vydaní.

 

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.