Toto nájdete v novom čísle Zamagurských novín!

od | feb 11, 2022 | Nezaradené | 0 komentárov

Nové číslo 01/2022 číslo prináša niekoľko zaujímavých tém. Tu je prehľad toho, čo nájdete v tlačenom vydaní, ktoré je aktuálne v predaji, alebo dostupné formou predplatného. Nové číslo vychádza vždy na konci mesiaca.

Mgr. Mária Marhefková: stáž v Jeruzaleme, univerzita v Tel Avive, hebrejsky slovom aj písmom. „Volám sa Mária Marhefková. Vyštudovala som prekladateľstvo a tlmočníctvo anglického a francúzskeho jazyka. Po skončení štúdia som začala pôsobiť ako lektor jazykovej školy v Bratislave a tlmočník v našej rodinnej firme Rafting Dunajec v Červenom Kláštore. V súčasnosti študujem hebrejský jazyk v Izraeli, kde sa zároveň snažím propagovať Slovensko v oblasti cestovného ruchu a turizmu.“ Čaká vás pozoruhodný rozhovor s úspešnou rodáčkou zo Spišskej Starej Vsi.

15. výročie úmrtia lekára svetového formátu zo Spišskej Starej Vsi, MUDr. Andreja Kutarňu, CSc. Starovešťania, obyvatelia Zamaguria a Spiša sa vo svojom živote mnohokrát stretli s menom Andrej Kutarňa. Bolo to najmä v súvislosti s medicínou, športom, ale aj inými aktivitami, ktorými sa Andrej Kutarňa tak výrazne prezentoval a dostal do povedomia nielen v rodnom Zamagurí. Aby sme zachovali spomienku na Andreja Kutarňu v povedomí krajanov a zároveň ho priblížili aj mladšej generácii, rozhodli sme sa popísať jeho životnú cestu a odkaz, ktorý nám zanechal. Kto bol Andrej Kutarňa? Prečo si zaslúži toľkú pozornosť? Aký bol Andrejov život? Čo zanechal súčasníkom? To sú len niektoré z otázok, na ktoré čitateľ nájde odpoveď v nasledujúcich riadkoch.

Za 10 rokov má Zamagurie o 2% menej obyvateľov. Kým Slovensko v období od roku 2013 do roku 2022 narástlo približne o 0,6% na počte obyvateľov, Zamagurie stratilo takmer 2%. Vyplýva to z dát, ktoré sme zbierali od vzniku Zamagurských novín. Získané počty sú nám každoročne poskytované z prvej ruky, teda z obecných úradov. V Zamagurí aktuálne žije o 157 ľudí menej ako v roku 2013 a v praxi to znamená toľko, akoby sme prišli o celú obec o veľkosti približne Malej Frankovej. Boli však roky, kedy sa tento pád neprehlboval. V rokoch 2017 a 2018 Zamagurie nevymieralo, ale mierne rástlo. To, čo za 10 rokov šialene narástlo sú peniaze, s ktorými samosprávy hospodária. Kým v roku 2013 obce deklarovali rozpočty v spoločnej výške  4,7 milióna eur, dnes veselo hovoríme o viac ako 100% náraste, keďže dnes je súhrnný rozpočet samospráv Zamaguria na úrovni 9,9 milióna eur. Máme teda menej ľudí a viac peňazí. Celú štatistiku, aj za jednotlivé obce, nájdete v tlačenom vydaní. 

V Pieninách sa uskutočnilo zimné sčítanie vodného vtáctva. Začiatkom roka sa uskutočnilo v poradí už 55. medzinárodné zimné sčítanie vodného vtáctva na Slovensku. Do podujatia sa zapojil aj štátny tajomník ministerstva životného prostredia SR (MŽP) Michal Kiča. Spolu s riaditeľom Pieninského národného parku Vladimírom Klčom zmapovali približne 8 kilometrový úsek popri rieke Poprad.

Ing. Peter Pazera je riaditeľom Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru . “Novým riaditeľom na Okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru v Starej Ľubovni sa dňom 15. januára 2022 stal kpt. Ing. Peter Pazera, ktorého do funkcie dňa 13. januára 2022 vymenoval prezident Hasičského a záchranného zboru, Pavol Mikulášek. Peter Pazera študoval odbor požiarna ochrana a odbor záchranné služby na Žilinskej univerzite v Žiline. V Hasičskom a záchrannom zbore pôsobí od roku 2003, kedy pracoval v pôsobnosti Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Kežmarku, na hasičskej stanici so sídlom v Spišskej Starej Vsi ako hasič záchranár a od r. 2009 ako hasič záchranár špecialista. V roku 2017 bol vymenovaný za nadriadeného – veliteľa družstva na hasičskej stanici so sídlom v Spišskej Starej Vsi. V roku 2020 bol vymenovaný za nadriadeného – vedúceho oddelenia požiarnej prevencie na Okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru v Kežmarku. V roku 2021 bol vymenovaný na zastupovanie nadriadeného – riaditeľa Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Starej Ľubovni.” Takúto správu prinieslo Ministerstvo vnútra SR, 17. 1. 2022. Keďže Peter Pazera je rodákom zo Spišských Hanušoviec, žijúci v Spišskej Starej Vsi, rozhodli sme sa tesne po jeho nástupe do funkcie, urobiť s ním krátky rozhovor.

Hubárčenie v Zamagurí. Je to jeden z najrozšírenejších koníčkov. Sprevádza ho mnoho mýtov i vyložených neprávd, často je prirovnávané k rybárčeniu či poľovníctvu. Veď kto z nás sa nestretol s rozprávačmi príbehov o dvojkilogramových dubákoch, plných kufroch auta alebo o kopcovito naplnených košíkoch. Všetko je, ako to už často býva, trošku inak.

Stromy a starostlivosť o ne (nielen) v Spišskej Starej Vsi. Kto sadí stromy, miluje nielen seba, ale aj druhých. Myšlienka, ktorú vyslovil v 17. storočí anglický básnik Thomas Fuller, stojí za zamyslenie. Zeleň ako taká má v mestách nezastupiteľnú funkciu. Na prvom mieste poskytuje nenahraditeľný tieň. V lete roku 2019 uskutočnil Český rozhlas pre jednu z reportáží v Prahe pokus, pri ktorom merali teplotu cesty na dvoch paralelných uliciach. Na ulici bez stromov dosiahla teplota asfaltu 55,7°C. Na paralelnej ulici bola v rovnaký čas v tieni stromu nameraná teplota asfaltu 26,3°C. Rozdiel teda činil takmer 30°C! Okrem samotného tieňa sa stromy výrazným spôsobom podieľajú na tvorbe mikroklímy aj výparom.

Stretnutie s biskupmi. Pri príležitosti zápisu goralskej kultúry do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva sa koncom roku 2021 konalo stretnutie, na ktorom zástupcovia niektorých goralských obcí Slovenska požiadali biskupov Spišskej diecézy o prevzatie záštity nad Koledovaním Goralov Slovenska v Európe. Tohto stretnutia sa zúčastnili aj predstavitelia obcí zo Zamaguria…

Minister pôdohospodárstva v Spišských Hanušovciach. Kaštieľ Hanus sa stal opäť dejiskom zaujímavej návštevy. Po tom, čo tento penzión navštívil v minulosti opakovane napríklad prezident Andrej Kiska, tu tentokrát zavítal v posledný januárový piatok minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Samuel Vlčan.

Kamenná pošta vo Veľkej Lesnej od 1. marca zrušená. Túto informáciu obdržali  občania  Veľkej Lesnej od samotného predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Slovenskej pošty, Ing. Martina Ľuptáka, Phd.

Daniel Kostka: Hneď za rohom. Sezóna sa rozbieha trochu pomalšie a (nielen) sprievodcovia netrpezlivo čakajú na dobré správy, lebo tých Jóbových už bolo dosť. Niekedy sa pýtam sám seba, či tí, ktorí majú v náplni svojej práce prinášanie negatívnych správ, to dokážu robiť celý život. Médiá sú plné takýchto „senzačných“ reportáží, ktoré „naša televízia exkluzívne prináša ako prvá“… Nuž, takéto predbiehanie sa, kto je lepší, rýchlejší, senzačnejší, krajší, bohatší, negatívnejší a neviem čo ešte, nemá so skutočnými hodnotami nič spoločné. Ale národ to asi potrebuje, lebo byť prilepený na obrazovke a hltať jednu „jóbovku“ za druhou sa stalo hitom tejto doby.

Šálka kávy: Moje novoročné predsavzatia. JAKUB KRATKA: Od istej doby mám pocit, že roky sa striedajúc s rýchlosťou podobnej tej, ktorou s postupujúcim januárom ubúda cvičencov v posilovni. A tak sa ani poriadne nestíham zamýšľať nad tým, čo by bolo dobré do novej sezóny v mojom živote vyladiť. Navyše, pokiaľ ide o koncept kalokagatie, už som asi dosiahol svoje maximum. Tento rok je však v niečom unikátny. Pred dvomi týždňami sme sa s manželkou a dcérou kvôli práci presťahovali do inej krajiny… MARTIN ŠKÁRA: Nový rok je príležitosťou pre bilancovanie. Bilancujeme často, v zásade pri nejakej zmene, ktorá v našom živote nastane. A zmena sa odohráva v čase a priestore. Bez týchto dvoch podmienok ku žiadnej zmene nedôjde. A vôbec si ich nemusíme definovať ako fyzici. Pojem priestoru nateraz vynechám, pretože sa chcem zamerať na pojem času. Bežná, alebo takzvaná vulgárna predstava o čase, tú má každý v sebe v istom zmysle zakorenenú. Orientujeme sa podľa ubiehajúcich sekúnd, minút, hodín, dní…Toto je predstava času, ktorý dokážeme spočítať. Ale ak sa zamyslíme trochu hlbšie a pomyselný múr vulgárnej predstavy času prekonáme, ocitneme sa zoči-voči pojmu času, ktorý je radikálny. Jedna z najpôvabnejších, ale zároveň i hlbokých úvah, vznikla na prelome 4. a 5. storočia… (celé články nájdete v tlačenom vydaní). 

 

 

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.