Pozvánka na stretnutie: Permakultúra v Karpatoch – 4. júla v Lechnici!

od | jún 29, 2021 | Nezaradené | 0 komentárov

Permakultura je dizajnérsky systém pre navrhovanie neustále udržateľných ľudských sídel. Permakultúra znamená, že udržateľná a zdravá ľudská kultúra nemôže existovať bez starostlivého a etického využívania krajiny. Austrálčan Bill Mollison – „otec permakultúry“, inšpirovaný obsahom a názvom knihy Tree Crop A Permanent Agriculture, amerického profesora J. Russel Smitha, vytvoril termín permakultúra na konci 70. rokov. Základom pre teóriu a prax permakultúry je výukový program PERMAKULTÚRA. A Designers’ Manual – vydaný  Bilom Mollisonom v roku 1979 (Dostupný v slovenskej a českej verzii – Úvod do permakultúry – Bill Mollison v spolupráci s reny Mia Slay, Alter Nativa, Brdarka (www.alter-nativa.sk). Permakultúra má tri hlavné princípy: Starostlivosť o Zem, Starostlivosť o ľudí, Starostlivosť o budúcnosť (čo znamená, že by sa nemalo robiť nič pre znižovanie prírodných zdrojov a prístupu k nim pre všetkých – pre sedem generácií budúcnosti). Základom pre navrhovanie permakultúry na konkrétnom mieste je bioregionalizmus (tradičná kultúra, mikroklíma, krajina a prírodné zdroje: voda, pôda, rastliny, zvieratá, vzduch) a štúdium tradičného miesta rastlín v kultúre je predmetom etnobotaniky. Zamagurie je skvelým príkladom karpatského bioregiónu, jasne viditeľného na pozadí väčšieho regiónu, akým je Spiš. Má bohatú tradičnú kultúru a stretnúť tu môžeme  množstvo vzácnych živočíchov, rastlín, rastlinných spoločenstiev a ekosystémov, ako aj trvalé formy obhospodarovania pôdy, ako napr. pastierstvo a lesníctvo a pltníctvo ako súčasť cestovného ruchu.

4. júla 2021 (nedeľa) Biotop Lechnica, s mediálnou podporou Zamagurských novín organizuje otvorené stretnutie ľudí so záujmom o permakultúru v Karpatoch. Navrhujeme prechádzku po Biotope Lechnica, uvidíte tam veľa zaujímavých a vzácnych rastlín. Od roku 2014 je tiež iniciovaná a budovaná permakultúra so systémami šetriacimi vodu. Pripravíme si chutný a zdravý bylinkový čajík, oboznámime sa s knižnou zbierkou, ktorá vzniká v Biotope Lechnica, a povieme si, či je potrebná a možná nejaká forma spolupráce a vzájomnej pomoci pri vytváraní klasickej permakultúry v Zamagurí a v susedných oblastiach Karpát.

Biotop Lechnica (www.biotoplechnica.sk) je členom siete Permakultura SK a svojou činnosťou odkazuje na myšlienky a postupy priekopníkov permakultúry a ekologického poľnohospodárstva: Billa Mollisona, Masanobu Fukuoka a Roberta Harta. Na tomto stretnutí vás bude sprevádzať Mgr. Ing. Marek Styczyński, zúčastní sa aj Phd. prof. Anna Nacher. Srdečne vás pozývame! Biotop Lechnica nájdete v obci Lechnica (1 km od Červeného Kláštora na adrese Lechnica 65, tel. číslo 0048 605 334923, kontaktovať nás môžete prostredníctvom e-mailu: marek.styczynski@gmail.com alebo cez stránku Biotop Lechnica na facebooku). Od 5. do 9. júla sa v Biotope Lechnica koná aj workshop permakultúry / bioregionalizmu / etnobotaniky. V prípade záujmu môžete podať žiadosť o pobyt na workshope (počet miest je obmedzený).

7 + 9 =