Októbrové číslo v znamení výsledkov volieb i pútavých rozhovorov

od | nov 5, 2022 | Nezaradené | 0 komentárov

Nové októbrové číslo Zamagurských novín sa nesie v znamení výsledkov volieb, pútavých rozhovorov aj prehľad aktualít, ktoré sa v Zamagurí udiali v priebehu uplynulého mesiaca vrátane pravidelných rubrík i stĺpikov.

Nasledujúce riadky vám prinášajú náčrt toho, na čo sa v tlačenom vydaní môžete tešiť.

Komunálne voľby v Zamagurí: Najtesnejšiu podporu mal Michna, účasť vyššia ako priemer, najmladším starostom je Frankovský, triumf žien v poslaneckom boji…. Mimoriadne zaujímavou správou je zvyšujúci sa záujem žien o pôsobenie v komunálnej politike. Nemusíme si nič nahovárať o tradičnom vidieckom patriarcháte, ktorý však viditeľne slabne a ženy dostávajú patričnú pozornosť aj v komunálnych voľbách – čo je veľmi dobré znamenie….

Prehľad výsledkov volieb do VÚC: Zamagurie si vybralo Majerského. Mazurek triumfoval v Havke a Kaliňák v Lipníku a Lechnici. Jednoznačnému víťazstvu Majerského v Zamagurí napomohol jeho triumf až v 14 obciach Zamaguria. Počtom svojich hlasov nechal Mazureka a Kaliňáka hlboko pod svojim počtom hlasov. Iného kandidáta za župana by si vybrala iba Havka, Lipník a Lechnica….

Rozhovor s Mons. prof.  Jozefom Bieľakom, PhD.: Prinášame vám rozhovor s vysokoškolským profesorom, kňazom a kaplánom Jeho Svätosti o jeho začiatkoch a politických prekážkach vtedajšej doby aj vyjadrenie k veľmi aktuálnej téme LGBTI…. Začínal som ako kaplán v Poprade v roku 1972. Vždy si v tejto súvislosti spomínam na jeden prípad. My sme mali cirkevných tajomníkov, ako dozor – oni rozhodovali o našom bytí a nebytí. Ak by som robil niečo, čo by sa nepáčilo “štátnym pánom”, teda vládnucej ideológii, hrozilo nám, že nám vezmú štátne oprávnenie na výkon duchovenskej činnosti. Ja som od istého tajomníka zažil takúto vec. Raz sa jedna farníčka chcela zosobášiť s Talianom – pochádzal z Milána. Sobáš chceli mať v Tatrách v Smokovci. Súhlasil som, ale poprosil som, nech si to na tamojšej fare v Tatrách vybavia. S tým súviselo aj to, aby našu popradskú farníčku v tejto súvislosti popradský farár, odkázal do právomoci tatranského farára. Vtedy som sa dokonca učil po taliansky, aby som ich mohol sobášiť a aby ma aj Talian rozumel….

Prípady alkoholu za volantom aj na bicykli v Zamagurí: Štatistika počtu prípadov prítomnosti alkoholu v cestnej premávke, ktoré boli zistené Obvodným oddelením PZ Spišská Stará Ves, za obdobie od začiatku roka 2022….

Cena Janky Guzovej pre Máriu Mamrilovú: “Súťaž o Cenu Janky Guzovej je spevácka súťaž, ktorá nie je postupová. Mňa na túto súťaž nominoval Milan Rendoš, redaktor Rádia Regina,” vysvetľuje Majka Mamrilová, rodáčka z Veľkého Lipníka…..

Řádky jedné Katky nás nechajú nahliadnuť do všedných dní, radostí i starostí matky na rodičovskej „dovolenke“. A tak si to pojďme hned na začátku přiznat, mateřství a rodičovství je opravdu jedna z nejkrásnějších věcí v životě člověka, zároveň však náročná, frustrující a vyčerpávající. Nikdo vás nepřipraví na to, co s příchodem miminka přijde…..

V Zamagurí sa uvarilo pivo, ktoré zdolalo značnú konkurenciu: Marek Halčin sa s nami porozprával o jeho úspechu v pivnej domovaričskej súťaži….

Gymnaziálny areál v Spišskej Starej Vsi je opäť krajší: Školský areál sa rozrástol o nové vonkajšie spoločenské hry a zázemie, ktoré môžu využiť študenti ale aj verejnosť….

S Danielom Kostkom za Hranice všednosti tentoraz na tému: Veci, ktoré nikdy nezovšednejú. Nechcem hovoriť o teoretických cieľoch týchto akcií, ale najmä o ich pridanej hodnote. V lete 2007 som bol na dvojtýždňovom kurze v Innsbrucku a Bolzane. Sprievodný program bol, ako vždy, veľmi bohatý. Boli sme na výlete v Dolomitoch, navštívili sme známu továreň na výrobu šperkov Swarowski ………

Starovešťan na majstrovstvách sveta v Španielsku: Sebastián Tomala sa cvičeniu venuje od svojich 15 rokov. Dnes má 24 a je reprezentantom Slovenska. Praje si, aby sa cvičenie stalo jeho plnohodnotným povolaním….31. 10. 2022, v čase, keď dokončujeme tento článok, je už Sebastián na ceste do Španielska. Zúčastní sa Majstrovstiev sveta….

Misijný jarmok v Spišskej Starej Vsi aj s akváriovými rybičkami: “V roku 2019, keď vyhlásil pápež František misijný mesiac október, padla výzva zorganizovať akciu, ktorou by sme podporili misijné projekty. Bolo možné zapojiť sa do podujatí ako misijný koláč, misijná polievka alebo misijný jarmok. Zvolili sme si jarmok.” Vysvetľuje pre Zamagurské noviny, učiteľka Spojenej školy v Sp. St. Vsi, Mgr. Zuzana Vnenčáková….

 

Objednajte si predplatné na rok (20€) ihneď - stačí vyplniť formulár.