Nové číslo prichádza do predaja. Prinesie tieto témy…

od | feb 1, 2021 | Nezaradené | 0 komentárov

Už tradične sa budeme zaoberať novoročnou štatistikou. V spolupráci s obcami Zamaguria pripravujeme každý rok tabuľku, prostredníctvom ktorej zistíme, ako je na tom Zamagurie s odlivom obyvateľstva. Tento rok nedopadol najhoršie. Ak vás zaujíma výsledok, či počty vo vašej obci, určite vám naša tabuľka (narodenia, úmrtia, prihlásenia, odhlásenia, počet obyv.) urobí obraz.

Jednou z najzaujímavejších súčastí aktuálnych novín je porovnanie úmrtnosti v Zamagurí za jednotlivé roky, počas štvrťstoročia. Od roku 1996 je možné sledovať, koľko ľudí, rok po roku, v Zamagurí a jednotlivých obciach zomrelo. Táto štatistika prináša veľmi zaujímavé zistenie, vzhľadom na to, že posledný rok, ktorý bol poznačený pandémiou, ukázal to, čo sme možno mnohí nečakali.

Rozhovorom mesiaca je debata o kontrolách v jadrových elektrárňach s doktorom Branislavom Martančíkom, ktorý sa osobne podieľa na overovaní kvality materiálov v „atómkach“ doma i v Čechách. Dozviete sa, ako je to u neho s radiáciou, ako prebiehajú skúšky, do akej blízkosti reaktora sa dostane, čo musel urobiť preto, aby mal dnes prácu tohto významu a ako si spomína na Gymnázium v Spišskej Starej Vsi. Pre zvedavých Braňo zjednodušene vysvetlí význam jadrových elektrárni a dotkneme sa aj Černobyľu.

RAMAGU Ateliér predstaví svoj online program, v ktorom Vás čakajú zaujímavé podcasty, online divadlo, nová diskusná relácia „Nad čím dume filozof“ a cestovateľský večer s Robom Kočanom.

Lechnický starosta, pán Jozef Musala, vyrozpráva svoje dojmy zo zimnej údržby bežkárskych tratí v Zamagurí a prezradí, kto všetko ho oslovil a kontaktoval po tom, čo sa so svojou prácou objavil v reportáži správ RTVS.

Jožo Matoniak sa ako záchranár vyjadrí k aktuálnej situácii. Pri našom stretnutí bolo evidentné, že je z toho, čo sa deje, veľmi rozčarovaný a vrásky mu nerobí len samotná pandémia, ale najmä ľudskosť, ktorá podľa neho v mnohých ohľadoch absentuje. Čaká vás zaujímavý a mimoriadne aktuálny pohľad človeka z prvej línie.

Kompostujete? Mali by ste. Obec, či mesto vás má usmerniť, akým spôsobom by to malo prebiehať práve u vás. Niektoré obce majú na to určené zberné nádoby a niektoré zase hovoria o tom, že všetci obyvatelia ich dedinky kompostujú. Práve preto sme urobili prieskum a zistili sme, že kompostuje celkom pozoruhodná časť domácností Zamaguria. Pridali sme aj malý test, v ktorom sme skúšali, koľko kíl kompostu nazbiera dvojčlenná domácnosť v priebehu jedného mesiaca. Výsledky prinesú zaujímavý pohľad na vec. Viete, čo patrí, či nepatrí do kompostu? Nájdete to v našom článku.

Príspevok do aktuálnych novín nám zaslal Mons. ThDr. Alojz Frankovský, PhD. Duchovný otec z Veľkej Frankovej v ňom rozmení na drobné tému družstiev za čias premiéra Jána Čarnogurského.

V stálych rubrikách rozpovie Daniel Kostka svoje skúsenosti s tým, že sloboda môže byť aj ťažkým bremenom. Martin Škára a Jakub Kratka v rubrike „Šálka kávy“ píšu na tému s názvom „All for Milan?“. Bylinková rubrika pani Anny Babičovej vás navnadí pripraviť sa na podbeľ. Ten je jeden z prvých zvestovateľov jari. Zamagurie a príroda ponúka často viac, ako si všímame. Preto chceme upozorniť na to, čo sa dá nazbierať, keď príde jar.

Ak vás obsah aktuálneho čísla zaujal, môžete si ho kúpiť na našich predajných miesta v Zamagurí, alebo si noviny predplatíte priamo k vám domov. Ďakujeme, za váš záujem.

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.