Nové číslo pre mesiac máj už čoskoro!

od | jún 1, 2022 | Nezaradené | 0 komentárov

Májové číslo Zamagurských novín už čoskoro vo vašich schránkach a na pultoch predajných miest! Opäť nabitý obsah prináša zaujímavosti, príbehy a aktuality zo Zamaguria.

“Cestovanie na Severe Slovenska – Dobrý nápad”. Propagácia Severného Slovenska a Pienin v Tel Avive z iniciatívy rodáčky zo Spišskej Starej Vsi a Slovenského veľvyslanectva v Izraeli. 

Generálmajor Ing. Peter Babiar rozpráva o obrane z pohľadu vysokopostaveného predstaviteľa ozbrojených síl. Generálmajor je tretia najvyššia hodnosť. Znamená to byť, zhruba asi jedným zo štyroch vojakov, ktorí nosia túto hodnosť v slovenských ozbrojených silách a som teda tiež, ako ste povedali, jeden z dvoch zástupcov náčelníka generálneho štábu. Tým pádom som v trojici velenia generálneho štábu. Ozbrojené sily majú svojho veliteľa – prezidentku, práve ona je najvyšším veliteľom. Náčelník generálneho štábu riadi generálny štáb a zodpovedá za velenie ozbrojených síl. 

Starovesskú stanicu zdobí socha zo stromu. Ako vznikla a kto je jej autorom?jadro i povrch toho, čo po strome ostalo, bolo ošetrené takmer deviatimi litrami tekutiny, ktorá rieši prípadný proces hniloby, či prítomnosť škodcov. “ten strom ešte žije.” 

Samosprávy štrajkujú. Opýtali sme sa zástupcov samospráv v Zamagurí, vzhľadom na štrajkovú pohotovosť v súvislosti s nedávnym snemom ZMOS. 

Daniel Kostka: Keď sa končí pôst. Aj my všetci sme počas pandémie zažili veľa dobrých, či zlých vecí. Čas sa na dva roky zastavil a ľudia to buď akceptovali a prispôsobili sa novej situácii, alebo sa jej neprispôsobili a dodnes nadávajú a vyjadrujú na sociálnych sieťach svoje predivné názory. Ja som rád, že ma pandémia naučila brať veci vecne a nebedákať nad tým, čo aj tak nemôžem zmeniť.

Družstvo PD ZAMAGURIE. V minulom čísle sme načali tému situácie na družstve v Spišských Hanušovciach. Prečítajte si sľubovaný rozhovor s predsedom družstva, ktorý reaguje na najčítanejší článok na webe poľnohospodárskeho portálu. “Subjekty v poľnohospodárstve žiadajú o datácie vzhľadom na ploch, ktoré obhospodarujú – zjednodušene povedané. Maju na to aj systém, ktorý zobrazuje pre nich prislúchajúce teritória. Avšak, žiadateľ o dotáciu musí vyhodnotiť, či je dané územie naozaj obhospodarované a či je spôsobilé pre žiadosť o platbu. A tu môže nastař rozdielny uhol pohľadu.”

Řádky jedné Katky.  Životu na Slovensku jsem se nebránila, ale zároveň jsem se toho obávala. Vnímala jsem to tehdy jako velkou změnu a vlastně možná i určité sebeobětování se. Opět daleko od své rodiny, v jiné zemi, ztráta jisté nezávislosti. Pokud bychom do toho opravdu někdy v budoucnu šli, chtěla jsem mít ”v ruce” nějakou jistotu. Na Slovensko půjdu, ale už jako paní Halčinová!

Barbora Knapiková. Zamagurčanka a prvá ženská trénerka futbalu v jednom z bratislavských futbalových klubov. “Od začiatku to bolo pre všetkých “wau”, že do klubu v Bratislave prišla prvá ženská trénerka s UEFA licenciou.  Naši tréneri to veľmi rešpektujú, avšak občas mám pocit, že ak majú oteckovia nejaké otázky, ich kroky smerujú skôr za trénerom, ako za mnou (úsmev).”

Dcéry Violy Stern Fischerovej sa prvýkrát stretli s RAMAGU. Monodráma Mengeleho dievča bola doteraz odhraná celkom 21-krát.

 

Objednajte si predplatné na rok (20€) ihneď - stačí vyplniť formulár.