Nové číslo novín! Osobnosti Zamaguria – aký majú názor na očkovanie?

od | feb 26, 2021 | Nezaradené | 0 komentárov

Tlačené číslo 2/2021 práve dnes opúšťa tlačiareň a je na ceste k predplatiteľom a na predajné miesta. Ponúkame Vám malú ochutnávku toho všetkého, čo v novinách tento mesiac nájdete. Samozrejme, celé články môžete čítať len v tlačenom vydaní. Ak sa vám obsah páči, noviny môžete nájsť už o pár dní vo vašej schránke. Objednajte si predplatné a po celý rok ich máte doma.

Aký majú názor na očkovanie?: Opýtali sme sa tých, ktorých iste poznáte. Osobnosti Zamaguria z rôznych oblastí sme oslovili s anketovou otázkou: Aký máte názor na očkovanie proti ochoreniu COVID-19? Ste rozhodnutý pre, alebo proti očkovaniu, prípadne, ste už očkovanie absolvovali? Odpovedali nám: Ján Trebuňa, Vojtech Rušin, Ján Gondek, Alojz Frankovský, Monika Plevíková, František Depta, Ján Kurňava, Peter Zelina a Rastislav Polakovič.

Omše v Haligovciach lákali médiá: Celoštátne médiá priniesli reportáže o slúžení sv. omší v Haligovciach, kde naznačovali porušenie aktuálnych protipandemických opatrení. Televízne reportáže sa objavili vo vysielaní RTVS, či TA3. Posledná menovaná televízia ponúkla v reportáži tvrdenie o tom, že kňaz v obci Haligovce nerešpektuje nariadenie vlády, biskupského úradu, ani hygienikov a každý pracovný deň údajne slúži omše za účasti veriacich. V tejto súvislosti sme sa rozhodli získať reakcie zainteresovaných na uvedené reportáže. O stanovisko sme požiadali farára obce, pána Penxu, biskupský úrad a priestor sme poskytli aj starostke obce (i keď uznávame, že táto záležitosť nesúvisí so samosprávou). Všetci opýtaní nám zaslali svoje reakcie.

Mgr. Peter Lopata, PHD.: „NA ZÁKLADE ŠTATISTÍK SME POD PRIEMEROM ÚNIE. ASI POLOVICA SLOVÁKOV SA VÔBEC NEHÝBE A NEŠPORTUJE.“ S Petrom sa poznám od mala. Študoval na osemročnom Gymnáziu v Spišskej Starej Vsi, rovnako ako ja… Akurát bol o dve triedy starší a o niekoľko tried športovo zdatnejší ako väčšina našich rovesníkov. Ako človeka s výdatným športovým apetítom a zmyslom pre pohyb ho mám zafixovaného roky a je radosť robiť rozhovor s niekým, pre koho je aj zamestnanie radosťou. Peter a jeho práca sprevádza našich elitných športovcov na ceste za úspechom. Už dávno to nie je o jednotlivcovi, ale o celom tíme a servise, ktorý potrebuje športovec mať, keď chce byť úspešným. Ľudia z Národného športového centra sú zákulisnými postavami slovenského športu, bez ktorých by sa však úspech rodil ťažko. Vďaka tomuto rozhovoru nakukneme za oponu a urobíme si obraz o tom, čo stojí za veľkými športovými príbehmi. (viac v rozhovore Lukáša Marhefku s rodákom zo Spišskej Starej Vsi, Petrom Lopatom)

Samosprávy testujú. Musia?: Testovanie v mestách a obciach je celoštátnou témou, ktorá zrejme nemá jasne určené brehy. Dobrovoľné testovanie, ktoré prebieha aj v niektorých sídlach Zamaguria, má svoje podmienky a tak sa z dobrovoľného pocitu pacienta stáva nevyhnutnosť, napríklad kvôli zamestnaniu, školskej dochádzke a podobne. Testovať sa na týždennej báze môžete aj v Zamagurí. Sú v tom však zakorenené isté súvislosti, ktoré starostov rozhodne netešia. Opýtali sme sa na to starostu obce Matiašovce, Mgr. Mariána Štefaňáka. Obec má totiž skúsenosti ako tá, ktorá testovanie zabezpečovala vo svojich podmienkach, nie len pre svojich občanov, ale aj pre okolité dedinky, ale aktuálne je v role prijímania takýchto služieb od samosprávnych kolegov.

Odišiel Pavol Knapik – Bývalý úspešný futbalový tréner mládeže Sp. St. Vsi: Pavol Knapik odišiel vo veku 56 rokov, dňa 7. 2. 2021, po náhlych zdravotných ťažkostiach, ktoré sa prejavili koncom uplynulého roka. O svoje spomienky na neho sa s nami podelili spoluhráči a kamaráti Juraj Kšenzakovič, Ladislav Hrivko a Miroslav Krafčík.

Štandardný mód oddelenia polície ešte nie je obnovený: V novembrovom čísle Zamagurských novín sme priniesli článok o tom, že oddelenie polície v Spišskej Starej Vsi nepracuje v štandardnom režime. Kým štandardne trávila nočná hliadka svoju nočnú službu nepretržite vo svojom obvode, s výnimkou mimoriadnych situácií, dnes dochádza k spájaniu síl s oddelením v Spišskej Belej. V praxi to znamená, že dvojčlenná hliadka, zložená z kmeňového zamestnanca Spišskej Starej Vsi a kmeňového zamestnanca Spišskej Belej, je pripravená pre oba susediace obvody. K tomuto stavu nám poskytol svoje stanovisko aj okresný šéf polície, Mgr. Pavol Gaborčák. V novembri vyjadril nádej, že tento stav by mohol byť začiatkom roka vyriešený a práca oddelenia by sa mala dostať do starých koľají. Zaujímalo nás, či sa tak stalo a preto sme sa rozhodli po troch mesiacoch opäť položiť zopár otázok. Opäť sa nám dostalo promptnej a ústretovej komunikácie.

Za hranice všednosti s Danielom Kostkom – Vyberám si nádej: Keď sa ráno zobudím, myslím okrem iného na to, čo dnešný deň prinesie. Hoci sa zdá, že už viac než rok sú všetky dni takmer rovnaké, nemusí to byť vždy tak. Moja spálňa je zároveň i mojou pracovňou. Slovné spojenie „home office“ sa na celom svete natoľko udomácnilo, že už nikto nerieši jeho zmysel. Akoby sme ho používali odjakživa. Zaujímavé je však, že keď slovo „office“ zadáte do prekladového slovníka, objaví sa až 34 rôznych slovenských ekvivalentov. Vybral som si slovo pozornosť, pretože si myslím, že sa v poslednej dobe dostáva do úzadia. Kto dokáže pozorne načúvať, môže sa dozvedieť kopec zaujímavých vecí. Stačí len na chvíľu zavrieť ústa a nechať rozprávať iných.

Šálka kávy – Pravda a jej podoba na sociálnych sieťach: O tom ako ju vnímajú sa s vami už tradične v tejto rubrike podelia farmaceut Jakub Kratka a filozof Martin Škára.

Bylinková rubrika – Opäť podbeľ. Čo s ním?: V minulom čísle sme si povedali niečo o podbeli. Jar sa blíži a rastlinka bude čoskoro k dispozícii. Tak si pripomeňme, na čo všetko nám podbeľ poslúži.

Nebude chýbať tip na dobrú knihu, inzercia, program RAMAGU ATELIÉRU, slovo šéfredaktora, pohľad na to, čo sa udialo pred piatimi rokmi… To vše

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.