Najúspešnejší mladý autor do 25 rokov je zo Spišských Hanušoviec

od | nov 24, 2023 | Nezaradené | 0 komentárov

  1. októbra 2023 uskutočnil 27. ročník slávnostného odovzdávania Cien SOZA (Slovenského ochranného zväzu autorského). Ide o každoročné ocenenie, ktoré zohľadňuje najúspešnejších a najhranejších autorov za uplynulý rok. Medzi ocenenými Ivanom Táslerom, Adamom Ďuricom, Kalim, Vladom Krauszom, Miroslavom Žbirkom sa tento rok ocitla aj Nikola Barľáková zo Spišských Hanušoviec.

Ocenenie pre najúspešnejšieho mladého autora do 25 rokov si napríklad v minulosti až štyrikrát prevzala Celeste Buckingham. Tento rok cenu preberá niekdajšia členka skupiny For you, ktorá sa vydala sólovou dráhou. “Najviac si z neho nesiem to, že čo si vysnívam, sa skôr či neskôr stane, ak svojmu snu naozaj ostanem verná a budem preň robiť maximum. Aby som dostala takéto ocenenie, musela som v prvom rade niečo vytvoriť a svoj autorský výtvor poctivo nahlásiť. Vytvorila som napríklad vlastnú skladbu „Tieň“, ktorá sa začala hrávať, napísala som aranžmány pre acapellu, bola som spoluautorkou aranžmánu piesne „Nenahraditeľná“ a podobne. Keď mám koncert, nahlasujem, že spievam aj svoje vlastné piesne. Každé takéto nahlásenie spočítava systém, a ten vyhodnotil, že som za rok 2022 mala najviac záznamov o činnosti projektov, v ktorých mám autorský podiel.”

Nika Barlak, ako znie jej umelecké meno, vyštudovala konzervatórium v Bratislave. Hneď po štúdiu sa začala venovať speváckej dráhe. Dnes spev aj vyučuje. Jedným z najväčších hitov, na ktorých participuje, je pieseň Nenahraditeľná, ktorú do rádií priniesla fúzia Simony Magušinovej a For you acapella. Aj to sa podpísalo pod výrazný úspech v konkurencii mladých autorov a muzikantov. V mojej kategórii sa objavili naozaj silné mená, preto ma ocenenie veľmi prekvapilo. Musím však čitateľom prezradiť tajomstvo, ktorému doteraz nerozumiem. Pred približne pol rokom som mala obdobie, kedy som si pred spaním predstavovala oceňovanie, na ktorom som si priala vyhrať nejakú cenu za môj hudobný prínos a za celkovú snahu a odvahu, ktorú sa snažím v živote mať… Nerozumiem, ako je možné, ale splnilo sa to! Z toho mi vychádza iba to, (celé znenie článku nájdete v tlačenom vydaní.)

Ilustračné foto: facebook Niky Barlak

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.