MODERNÝ KOSTELNIČÁK V RAMAGU, PROSTREDNÍCTVOM EVY VELTY

od | okt 19, 2023 | Nezaradené | 0 komentárov

Cieľom krátkeho tvorivého pobytu výtvarníčky Evy Velty v RAMAGU, počas mesiaca september, bolo vytvorenie umeleckého artefaktu na mieru. Požiadavkou bolo zakomponovať fragment Kostelničákovej tvorby do interiéru kultúrneho centra v Spišskej Starej Vsi. Dôvodom je sprítomnenie významného rodáka tohto mesta aj na mieste, ktoré je celoročne plné umenia a kultúry. Výzvou bola moderná interpretácia ornamentu v súlade so súčasným dizajnom kultúrneho centra. Aktivity RAMAGU ATELIÉRU z verejných zdrojov už od roku 2018 podporuje Fond na podporu umenia. 

Tvorili ste pre RAMAGU Ateliér, ale nebol to váš prvý pobyt  v týchto končinách. Aká bola vaša prvá spolupráca v Zamagurí, a ako ste sa tu dostali s vašou tvorbou?

Prvá tvorba bola na chalupe Hôrka. Oslovil ma jej majiteľ, našiel si ma cez facebook a cez moju stránku a pozval ma do tohto čarovného prostredia. Presne pred rokom v septembri som tú chalupu maľovala.

V našom kraji vyrastal Štefan Leonard Kostelničák. Čím je vám blízky tento človek?

Svojim majstrovstvom. Je majster ornamentálnej maľby na Slovensku. Jeho tvorba a publikácie sú pre mňa (celé znenie článku nájdete v tlačenom vydaní).

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.