ING. MIROSLAV POLÁČEK: “Chceme mať školstvo ako vo Fínsku…“

od | apr 5, 2023 | Nezaradené | 0 komentárov

Nemusíme si klamať – byť dnes pedagógom už vôbec nie je tak lukratívne, ako niekoľko desaťročí dozadu. Titul sa stáva skôr záležitosťou statusu, ako výsledkom náročného a seriózneho vzdelávania. O tom sme sa rozprávali s riaditeľom Základnej školy s materskou školou Kráľovnej Pokoja v Haligovciach.

Začnime tým, že ste cirkevnou školou. Tých v našich končinách veľa nie je. Prezraď nám prosím, aké to má špecifiká oproti bežným štátnym školám? Sme jediná plnoorganizovaná cirkevná škola v Zamagurí, okrem Veľkej Lesnej, kde je cirkevná malotriedka. Špecifiká spočívajú asi v tom, že poskytujeme žiakom vyššie kresťanské hodnoty, ktoré im, myslím si, do života pomôžu. Máme ten istý vzdelávací program ako štátne školy, ale rozdiel je v tom, že na začiatku a na konci každodenného vyučovania sa modlíme a máme týždenne v každom ročníku nie jednu, ale dve hodiny náboženstva. Každú stredu ráno máme v škole sv. omšu. Verím, že vďaka týmto veciam sú deti obohatené a že tak budú v budúcnosti na základe týchto hodnôt aj žiť.

Čo ak žije v obci alebo v okolí niekto, kto je iného ako kresťanského vierovyznania alebo je z ateistickej rodiny, môže sa k vám prihlásiť?Nie je to problém. Sme otvorená škola a berieme každého žiaka, ktorý bude rešpektovať podmienky, ktoré tu máme ako cirkevná škola nastavené. Teda zúčastňovať sa modlitieb, omší, náboženstva, dodržiavať hodnoty, ktoré vyznávame. Kto by s tým nebol stotožnený, môže si vybrať inú školu v okolí. Máme aktuálne situáciu, kedy o našu školu prejavila záujem rodina, ktorá si v Zamagurí stavia dom a sú islamského vierovyznania… (celé znenie článku nájdete v tlačenom vydaní)

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.