Futbalové tímy Zamaguria, pred jarnou časťou

od | mar 15, 2022 | Nezaradené | 0 komentárov

Ako prebieha zimná príprava v družstvách Zamaguria? Došlo k zásadným zmenám kádrov? Aké sú ciele pre druhú časť sezóny? Majú kluby aj v dôsledku pandémie stabilizované podmienky pre ďalšie fungovanie? Na to všetko sme sa opýtali futbalistov. 

TJ DUNAJEC SPIŠSKÁ STARÁ VES – Lukáš Potanecký

Zimná príprava našich družstiev prebieha v domácich podmienkach. Začali sme po novom roku, no vzhľadom na pandemické opatrenia a aj nejaké pozitívne prípady ochorenia Covid-19, príprava neprebiehala úplne podľa predstáv. K dispozícii však máme telocvičňu na základnej škole, posilňovňu v priestoroch gymnázia a využívame aj multifunkčné ihrisko pri materskej škole. A-mužstvo už začalo aj s prípravnými zápasmi. Tu potešilo predovšetkým víťazstvo s 5. ligovým Čirčom, v pomere 4:1, po veľmi dobrom kolektívnom výkone. Do začiatku súťaže (26.3.2022) plánujeme ešte nejaké prípravné stretnutia odohrať, aby sme boli na majstrovské zápasy čo najlepšie pripravení. Žiacke mužstvá sa pripravujú rovnako poctivo so zameraním predovšetkým na kondičný tréning, pod vedením trénera Roba Zavackého.

Radi by sme sa, čo sa týka A-mužstva, trošku posilnili. Z hosťovania zo Spišskej Belej sa už vrátil Mário Bednarčík. Momentálne však pracujeme na návrate Lukáša Bednarčíka, rovnako zo Spišskej Belej. Ten je však hráčom FK Poprad. Prebiehajú teda rokovania ohľadom možného príchodu. Je to trochu komplikovanejšie. Verím však, že všetko dobre dopadne a Lukáš sa v našom tíme predstaví už na jar. Ďalej sa snažíme do mužstva opäť dotiahnuť aj Tomáša Fecka, ktorý už u nás pôsobil. Pokúšame sa však rozšíriť svoje rady aj v realizačnom tíme. Pomôcť by nám mohol skúsený Rudo Velička, predovšetkým s tréningovým procesom, ešte počas zimnej prípravy, ale aj na jar v ostrých zápasoch. Čo sa týka odchodov – práve v týchto dňoch sme uvoľnili na hosťovanie do 1.ligového FK Poprad, ďalšieho nášho hráča a to 16- ročného Adriána Zavackého. Je už druhým našim mladíkom v tejto sezóne, ktorý si zahrá najvyššiu slovenskú dorasteneckú súťaž, čo je dobrou vizitkou pre náš klub.

Čo sa týka ambícií v odvetnej časti sezóny, tak by sme veľmi radi vylepšili aktuálne 5-6 miesto. Momentálna situácia je taká, že by sa mohli opatrenia postupne uvoľňovať, takže súťaž by sa mala dohrať. Ak to tak bude, po skončení ročníka prebehne reorganizácia všetkých súťaží riadených VSFZ. Môže sa teda stať, že zo súťaže postúpi aj viac mužstiev ako jedno (ale aj nemusí). Preto chceme v tabuľke skončiť čo najvyššie. Cieľom je teda skončiť v top 3. Po skončení súťaže sa uvidí, čo nás čaká.

Myslím, že naša situácia je celkom stabilizovaná. Máme nové mládežnícke mužstvo U11, o futbal u detí je veľký záujem. U15 bojuje o prvé miesto vo svojej súťaži, čo je zásluhou predovšetkým práce ich trénera, Roberta Zavackého. U19 pôsobí v 4.lige. Je to súťaž, kde pôsobia mužstvá ako FAM Poprad, Svit, Kežmarok alebo Krompachy, čiže má svoju kvalitu. Chlapcom sa síce až tak nedarí, ako bolo zvykom, ale je to spôsobené generačnou výmenou. Momentálne v mužstve pôsobia predovšetkým chlapci, ktorí prišli do mužstva z U15. K U19 potrebujeme však súrne zohnať nejakého šikovného trénera, ktorý by s chlapcami chodil na zápasy. Čo sa týka A-mužstva, tam je situácia rovnako stabilizovaná. Po odchode viacerých kľúčových hráčov do vyšších súťaží a odchode trénera,  síce chvíľu trvalo kým sme sa spamätali, ale aktuálne je všetko v poriadku a tešíme sa už na odvetnú časť. Aby však klub mohol fungovať, nestačí mať len hráčov alebo trénerov. Dôležitú úlohu zohrávajú aj ľudia, ktorí si rovnako zaslúžia pozornosť. Týmto chcem poďakovať usporiadateľom zápasov p. Bakovi, p. Bieľakovi, p. Petrasovi a p. Fabianovej, bez ktorých by sa žiadne stretnutie nemohlo uskutočniť. Rovnako veľká vďaka patrí  správcovi ihriska, Marošovi Semančíkovi, ktorý pripravuje ihrisko víkend, čo víkend a aj kolegom z realizačného tímu. – p Šebestovi, p .Dlhému a aj nebohému Paľkovi Knapikovi. Všetko sú to ľudia, ktorí robia túto prácu zadarmo, bez akejkoľvek odmeny na úkor svojho voľného času. No a najdôležitejšie na záver. Bez finančnej podpory by žiaden klub na svete fungovať nedokázal. Máme šťastie, že náš klub má podporu u vedenia mesta a mesto nás v rámci svojich finančných možností podporuje. Vďaka primátorovi a poslancom mesta sa tak môžu naše deti realizovať v pohybovo-športových aktivitách, ktoré sú veľmi dôležité a obzvlášť v tejto covidovej dobe.

 TJ DRUŽSTEVNÍK VEĽKÝ LIPNÍK – Marián Jarembinský

Kým tu máme kopu snehu na ihrisku, sme odsúdení viac menej na interiér. Chodievame preto raz do týždňa do haly v Spišskej Starej Vsi, plus zopár chalanov aktívne pristupuje k individuálnemu tréningu v posilňovni. Zároveň sa nám však kopia dohrávky zo zrušenej časti v jeseni, čiže priestor na nejaký prípravný zápas je dosť zúžený. Nastúpime teda do kolotoča hneď zostra.

Momentálne neevidujeme žiaden odchod z hráčskeho kádra a snažíme sa o jeden príchod na hosťovanie v jarnej časti. Čiže žiadne veľké zmeny neplánujeme. 

V podstate už pred sezónou bolo jasné, že musí u nás prebehnúť kúsok generačná výmena. Niežeby sme mali prestarnutý tím, ale celkovo, v Zamagurí, strašne veľa ľudí pôsobí pracovne mimo Slovenska. Čiže veľa chalanov v tíme, ktorí sú stále aktívni, začalo pracovať na turnusy a tým pádom musíme zaradzovať čím ďalej, tým častejšie, mladšie ročníky. Cieľ pre A-mužstvo je skončiť v hornej polovici tabuľky a zabezpečiť si tak výhodnejšiu pozíciu do okresného pohára. Čo sa týka mládežníckych tímov, cieľom je hrať, hrať a hrať, čo najviac a prilákať čo najviac ďalších hráčov. Najmä uplynulé roky sa hralo málo a pri mládeži to chýba najviac. 

Podmienky v klube určite považujem za stabilizované, pevne verím, že pandémia už odchádza a že už nás nebudú brzdiť rušené zápasy/sezóny. Plánujú sa do budúcna ďalšie vylepšenia areálu a s tým, pevne verím, aj vyšší záujem o futbal, ktorý môže priniesť v budúcnosti ďalšie posuny vpred. 

 MLADOSŤ MATIAŠOVCE U13 – Marián Štefaňák

Tímová zimná príprava neprebiehala z dôvodu pandemických opatrení. Po dohode s rodičmi bola navrhnutá individuálna príprava zameraná na kondičku, vytrvalosť, silu. K zmenám kádru nedošlo.Hlavným cieľom je viesť deti ku kolektívnemu športu, ktorý im bude robiť radosť a bude im prispievať k zdraviu. V druhom rade sa budeme venovať technikám, spôsobom, taktikám a herným situáciám. Veríme, že tí chlapci, ktorí nás reprezentovali, budú v spolupráci s rodičmi pokračovať a budeme sa tešiť aj novým posilám, ktoré sú vítané.

 „DRUŽSTEVNÍK“ FRANKOVÁ – Ján Kromka

Od začiatku marca by sme chceli začať so zimnou prípravou, pretože doteraz sú tu platné proticovidové opatrenia. Tak zatiaľ je to individuálne na každom jedincovi. Po začatí nejakej zimnej prípravy by sme chceli odohrať aj nejaké prípravné zápasy. Uvidíme, aké budú terény a počasie, prípadne odohráme nejaké zápasy na umelej tráve. Verím, že sa adekvátne pripravíme na jarnú časť sezóny a že sa nám vyhnú zranenia.

Do začiatku súťaže sú skoro ešte 2 mesiace. Zatiaľ nedošlo k žiadnym zmenám v kádri. Máme vyhliadnutých nejakých nových hráčov, tak uvidíme, aké sa nám napokon podporia hosťovačky.

Naše ciele pre jarnú časť sezóny – stabilizácia kádra a postupná generačná obmena mužstva. Chceli by sme pokračovať v jesenných výkonoch. A v tabuľke byť v pokojnom strede. Ako nové mužstvo v 7. lige sme si museli zvyknúť na vyššiu kvalitu súťaže.

Tohto roku budeme oslavovať 20 rokov od „znovunaštartovania“ futbalu na Frankovej. Snažíme sa každý rok vytvárať podmienky, aby sme postupne napredovali. Všetko je to ale závislé od finančných prostriedkov. Náš hlavný príjem je z 2% a finančnej pomoci obce. Naše mužstvo je špecifické. Keďže nie sme schopní poskladať aj mládežnícky tím, nemôžeme čerpať žiadne prostriedky z dotácií.

 TJ TATRAN SPIŠSKÉ HANUŠOVCE – Jozef Veselovský

 Zimná príprava A-mužstva prebieha počas celej zimy, hlavne formou zvyšovania výkonnosti a sily, doplnkovými formami, a to hlavne kondičnými tréningami v telocvični dvakrát do týždňa, no a samozrejme aj na individuálnej báze podľa možnosti. Okrem tréningových jednotiek v telocvični, prídu na rad aj priateľské prípravné zápasy. Samozrejme, ak to počasie dovolí, budú prebiehať v prírodných podmienkach, alebo na umelých ihriskách. Zimná príprava prípravky U11 na odvetnú časť súťaže len začne. Tréningy sú postavené na forme súťaží, čiže zábavnej forme, aby sa deti futbalom bavili. Pri danej forme tréningov si deti neuvedomujú, koľko práce robia a koľko energie ich to stojí. Samozrejme, väčšie percento tréningov tvorí práca s loptou, lopta je zapojená v každom cvičení v tréningu, často už aj pri rozcvičke. V jarnej časti sa budeme snažiť získať prvé súťažné body, potvrdiť prvé miesto v skupine “F“ a prebojovať sa na záverečný turnaj Prípraviek U11 do NTC v Poprade a tým dať deťom ešte väčšiu motiváciu a ukázať im, že tvrdo odpracované tréningy majú zmysel.

Už v jesennej časti sezóny došlo k čiastočnej obmene kádra, nakoľko sme zapracovali do mužstva viacerých mladých hráčov. Čo sa týka jarnej časti, tak káder mužstva ostáva pokope a opätovne dôjde k omladeniu mužstva, nakoľko sa nám hlásia ďalší mladí chlapci, ktorí dovŕšili potrebný vek, ktorý je stanovený pre mužský futbal, z čoho máme veľkú radosť.

Aké sú ciele pre druhú časť súťaže? Držíme sa pri zemi, pandemická situácia otriasla dedinským futbalom a náš klub nebol výnimkou, staršia generácia futbalovo dosluhuje a do mužstva sa pomaličky vlieva nový mladý vietor. Veríme, že chémia mladej krvi v kombinácii so skúsenosťami hráčov v zrelom veku, prinesie postupom času vytúžené ovocie a budeme divákom predvádzať oku lahodiaci futbal.

Čo sa týka nášho pôsobenia na klubovej úrovni, sme ako po personálnej, tak aj po materiálnej stránke stabilizovaní. Fungovanie mužstva by teda nemalo byť problémom tešíme sa na jarnú časť sezóny a na ďalšie napredovanie klubu, nakoľko – vždy je čo zlepšovať.

(Zdenko Dudžák)

 

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.