Čo nájdete v poslednom čísle roka 2020? V predaji od 30. 12. 2020!

od | dec 29, 2020 | Nezaradené | 0 komentárov

Posledné číslo (12/2020) prichádza k našim čitateľom v posledné dni roka. Aj tentokrát je pripravená slušná dávka informácií, zaujímavostí a názorov zo Zamaguria. V poradí ide o 105. vydanie tohto mesačníka. V krátkych správach píšeme o tom, ktorá speváčka zo Zamaguria sa pridala k partii populárnych umelcov, s ktorými vytvorili detské CD, ktoré má svoje zaujímavé poslanie. Dozviete sa, aký príspevok dostalo RAMAGU na konci tohto roka a na čo je určený. Napokon prezradíme, koľko ľudí si pozrelo novú vianočnú pieseň zo Zamaguria a kto stojí za jej vydaním a videoklipom.

Vandalizmus v Spišskej Starej Vsi pokračuje a zdá sa, že je tu problém, ktorý si vyžaduje skoré riešenie. Po článku, ktorý sme priniesli minulý mesiac, k nám do redakcie prišli ďalšie fotografie, ktoré dokazujú ničenie spoločného majetku mesta. Svoje výpovede o tom, čo sa na týchto miestach deje, nám poskytli dvaja ľudia, ktorí mali s výsledkom konania vandalov dočinenia.

Hlavnou témou čísla je Jezersko, ktoré postavilo nové ihrisko. Nebolo to len tak. Jeho príbeh siaha ďalej, ako by sme si mohli myslieť. Ďalej sa dočítate o tom, kde skončil drevený kríž z centra obce, ktorý minulý rok vplyvom zubu času spadol a píšeme tiež o tom, že od nového roku sa bude v Jezersku v každom dome kompostovať. Všetci totiž podpísali čestné prehlásenie.

Aké Vianoce sme tento rok prežili? Odpovedali ste nám na niekoľko anketových otázok a vďaka tomu vieme, koľko z Vás bolo na Vianoce v karanténe, ako vnímate protipandemické opatrenia a koľko percent Zamagurčanov sa hodlá ísť zaočkovať. Viac v samotnom prieskume.

Značný priestor patrí odhaleniu pamätníka mužom zavraždeným v Pieninách. V tomto článku sme sa prostredníctvom historika, Mgr. Eduarda Laincza, snažili vysvetliť za akých okolnosti k tejto tragédii došlo.

Hlavný rozhovor bude patriť Simone Marhefkovej. Daniel Dluhý, dokumentarista a režisér, sa s ňou rozprával o príprave na adopciu. Keďže ide o manželku šéfredaktora novín, rozhodli sme sa, že tento rozhovor uskutočníme vďaka niekomu, kto nie je priamo zaujatý a tak sa Daniel Dluhý zhostil tejto úlohy výborne a svetlo sveta uzrie zaujímava debata, ktorá rozlúskne veľa zaujímavých a málo známych informácií a pocitov.

Opäť Vám odporučíme dobrú knihu od vydavateľstva i527.net, ktoré sídli priamo v obci Jezersko. O knihách však píšeme aj ďalej. Na svet sa derie nová knižka zo života Zamaguria. Pôjde o titul „Zamagurský manifest šťastného blázna“, ktorým Lukáš Marhefka, principál RAMAGU, rozpovie príbeh o desiatich rokoch kultúrneho regionálneho aktivizmu. Táto kniha uzrie svetlo sveta začiatkom leta.

Pokračovať budeme aj v rubrikách. Daniel Kostka prichádza s priznaním o svojej sprievodcovskej chybe a páni Kratka a Škára vylejú kúsok svojho srdca na tému „Môj rok 2020“. Rubriky završíme bylinkami. Trnkový likér s príbehom prináša pani Anna Babičová.

Zamagurské noviny sú aj tento mesiac pestré. Veríme, že si v nich nájdete niečo pre seba. Potešíme sa, ak si ich kúpite na predajných miestach v Zamagurí, alebo si ich jednoducho zadovážite priamo, každý mesiac do svojej schránky! Buďte zdraví a majte sa fajn! PF 2021!

 

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.