Budúca gymnazistka Diana Grivalská – strieborná na celoštátnej súťaži

od | júl 4, 2023 | Nezaradené | 0 komentárov

V máji sa v Tatranskej Lomnici konalo celoslovenské kolo geografickej olympiády, na ktorom mala Spojená škola Spišská Stará Ves zastúpenie vďaka žiačke Diane Grivalskej z 9.A. Už samotná účasť na takomto podujatí je cennou skúsenosťou. Diana včak neostala len pri dobrom pocite z účasti. Z významného podujatia s celoštátnym leskom si odnáša titul vicemajsterky, navyše, ako jediná na Slovensku bola vo svojej kategórii ocenená Cenou dekana Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Na chvíľu sme sa pozhovárali nielen s úspešnou študentkou, ale aj s jej učiteľom, Milošom Čupkom. 

Diana, získať druhé miesto v celoštátnom kole geografickej olympiády je naozaj dôkazom o veľmi slušnej znalosti geografických faktov a súvislostí. Kedy sa to stalo, že si ťa práve tento predmet natoľko získal? Čím ťa geografia láka najviac?

Diana: Geografia je fascinujúci predmet, pri ktorom spoznávam svet a jeho rozmanitosť. Mňa začala baviť už v 5. ročníku ZŠ a to aj zásluhou pána učiteľa a jeho zaujímavých hodín. Čítam veľa kníh z danej oblasti a rada získavam cenné poznatky. Odmalička ma baví aj cestovanie a spoznávanie nových miest. Nakoľko som veľmi súťaživý typ, zatiaľ som nevymeškala ani jedinú geografickú súťaž. No až tento rok sa mi podarilo v takej silnej konkurencii dostať sa na stupeň víťazov.

Skús nám popísať náročnosť otázok, prípadne môžeš uviesť nejaké príklady toho, s čím si sa musela popasovať. Ako celoslovenské kolo prebiehalo? Išlo o písomný test? 

Diana: Súťažný test pozostával z dvoch častí. Prvá časť bola o teoretických znalostiach na vopred určené témy, tento rok napr. svetoví objavitelia, nemecky hovoriace štáty, Ukrajina a iné. V druhej časti preverovali naše zručnosti s mapami a atlasmi. O úspešnosti niekedy rozhodovali aj milimetre. Úlohy boli dosť náročné, ale vďaka (celé znenie článku nájdete v tlačenom vydaní).

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.