APRÍLOVÉ ČÍSLO PRÁVE V PREDAJI!

od | máj 4, 2022 | Nezaradené | 0 komentárov

Nenechajte si ujsť nové číslo Zamagurských novín. V aktuálnom tlačenom vydaní 04/2022 nájdete okrem iného tieto články a rozhovory.

Šálka kávy: Zatknutie Kaliňáka. JAKUB KRATKA: „…naša spoločnosť evolvovala do štádia, v ktorom spravodlivosť môže platiť pre všetkých, a kde nikto nie je nedotknuteľný. Je teraz na nás všetkých nedopustiť návrat doby kešu.“ MARTIN ŠKÁRA: „Viete, ono pomáhanie a chránenie má mnohé podoby, obdobne ako lož. Môžete ju vypísať zlatými písmenami, ale dôležité je to, že nie je všetko zlato, čo sa blyští.“

Martina Útla Hrivková – detská lekárka zo Spišskej Starej Vsi, pôsobiaca v Žiline o pandémii a očkovaní, o problémoch zdravotníctva na Slovensku, o tom, čo by nemalo chýbať zdravému životnému štýlu, či o prostredí potrebnom pre zdravú psychiku detí…

Zamagurie ako útočisko pre utečencov z Ukrajiny. Prostredníctvom informácií z Okresných úradov v Kežmarku a Starej Ľubovni bolo možné preskúmať počty prítomných utečencov z Ukrajiny v jednotlivých obciach Zamaguria nahlásených ku dňu 25. 4. 2022.

„Pohár Troch Korún“. V poradí už 6. ročník súťaže v jazernom muškárení sa uskutočnil na vodnej nádrži v Červenom Kláštore. Súťažilo sa podľa platných pravidiel LRU – Mucha (LRU – Lov Rýb Udicou – Mucha) a ich modifikáciou pre rok 2022, čo znamená, že bodovanie úlovkov prebiehalo spôsobom „Bodovanie úlovkov bez merania úlovkov“.

Vyhlásenie výberového konania – RIADITEĽ/KA ZŠ S MŠ. Obec Spišské Hanušovce vyhlasuje výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa/ky Základnej školy s materskou školou.

Habakuky v umeleckých rukách Zamagurčanov. Ak poznáte Habakuky – teda rozprávkovú dedinku Pavla Dobšinského v Donovaloch, tento rok sa máte rozhodne na čo tešiť.

Řádky jedné Katky. „…, manželka Marka a nevesta poštárky Majky.“ Prečítajte si nový stĺpček Češky, ktorá prišla žiť do Zamaguria.

Martin Čarnogurský, zakladateľ firmy ktorá sa stará o kybernetickú bezpečnosť bánk, či projektov EÚ a NATO. Zaujímavý rozhovor s absolventom gymnázia v Spišskej Starej Vsi. „Počas práce v Honeywell som bol na školení v Estónsku. Týkalo sa hackerov a zraniteľnosti IT, kybernetickej bezpečnosti… Stretol som tam kolegu z Belgicka. Dali sme sa do reči a spoločne sme prišli na istú dieru na trhu. Vyzeralo to zaujímavo, tak sme na to založili startup.“

RAMAGU ATELIÉR pozýva na hudobnú udalosť desaťročia. Medzinárodne aktívna hudobná skladateľka, speváčka, textárka a pedagogička vystúpi v Spišskej Starej Vsi. Čaká vás harfa z Francúzska, harfista z Bostonu, perkusionista z Japonska, saxofonista z Británie a my dvaja Slováci. Naša hudba je úprimná, jemná a hlboká a veríme, že vás osloví. Do skorého videnia!

Letná turistická sezóna v Pieninách otvorená. Po dvojročnej prestávke bol Dunajec symbolicky odomknutý pre pltníkov a turistov v sobotu, 23. apríla. Slávnostné otvorenie sezóny sprevádzal pestrý program.

Daniel Kostka: Kde domov můj… Z nejakého dôvodu bolo pre mňa Česko doteraz iba tranzitnou krajinou na ceste do Nemecka. Tak som si minulého roku povedal, že to zmením. Počas dvojtýždňovej okružnej cesty po Slovensku, ktorú som absolvoval s menšou rakúskou skupinou, som klientom navrhol, či by nemali chuť absolvovať niečo podobné aj v Česku. Všetci súhlasili, tak som vypracoval program na dva týždne a po jeho schválení som naplánoval aj pracovnú cestu.

Gastronomický zážitok v Zamagurí? Kameňom úrazu v tomto kraji je práve gastronómia. Manželka je vegánka a s tým sú spojené aj útrapy, kde sa dobre a zdravo najesť tak, aby to nenarúšalo naplánovaný celodenný program. Veď človek sa musí stravovať trikrát až päťkrát do dňa. Neraz trávime kopec času hľadaním vhodnej reštaurácie a neraz sme sklamaní tým, čo sa tu ponúka.

 

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.