ŠÍRIA TRADÍCIE Z LIPNÍKA

od | apr 4, 2024 | Nezaradené | 0 komentárov

S Alenou Jarembinskou sme sa porozprávali o lipníckom folklóre, speváckej skupine Vorodaj a živote v Zamagurí. Alena je hrdou rodáčkou z obce Veľký Lipník. Venuje sa tunajším zvykom a tradíciám, založila folklórnu spevácku skupinu Vorodaj a detský folklórny súbor Vorodajček a podieľa sa na kultúrnych udalostiach v obci. V roku 2019 vydala spevácka skupina Vorodaj svoj debutový album s lipníckymi folklórnymi piesňami a v roku 2022 priniesli ďalšie, tentokrát, dvoj CD s piesňami vianočnými a pôstnymi. V rozhovore nám priblížila aj to, prečo sa rozhodla ostať žiť v Zamagurí.

Ako Vorodaj vznikol? Pamätáš si ešte na vaše začiatky?

„V roku 2010 zorganizovala naša obec Veľký Lipník po prvýkrát posedenie so seniormi. V tom čase sme ako partia mladých dievčat už niekoľko rokov spievali v cerkvi a počas veľkých sviatkov sme sa obliekali do krojov. Obec nás oslovila, či by sme pripravili folklórny program v krojoch na toto posedenie. Chcela tak pripomenúť seniorom ich mladé časy. Začala som teda skúmať a objavovať naše piesne a zvyky. Veľmi mi v tom pomáhala a stále pomáha moja babka, ale aj mnoho iných ochotných starších ľudí z našej obce. Program pre seniorov mal veľký úspech. V roku 2012 prišla ponuka vystupovať na festivale v Kamienke. Vtedy sme sa rozhodli dať si názov a začali sme vystupovať aj mimo našej obce ako folklórna skupina Vorodaj.“

Prečo práve „Vorodaj“? 

„Nápadov bolo viacero, v hre bol napríklad aj klasickejší názov „Lipníčanka“. Nakoniec sme sa rozhodli pre názov našej typickej lipníckej piesne Vorodaj. Je to jedinečná pieseň, ktorá sa spieva iba raz v roku a s ktorou sme sa zatiaľ nikde inde nestretli. Vorodaj spievajú dievky na baniach (kopcoch) na veľkonočnú nedeľu. Postupom času sme začali objavovať samotný význam slova „vorodaj“, ktoré vzniklo pravdepodobne spojením slov „vorot a daj“ – daj návrat (jari).  Je to stará obradová pieseň, na ktorú robili dievky chorovody a vítali ňou jar.“

Fungujete už teda viac ako desaťročie. Aký je Vorodaj dnes?

„V súčasnosti má Vorodaj 11 členov – desať dievčat a jedného harmonikára. Počas roka vystupujeme na rôznych folklórnych podujatiach, festivaloch, ale aj na súkromných akciách, čepčíme nevesty. Robíme maximum preto, aby sme čo najviac šírili lipnícky folklór a reprezentovali našu obec.“

Vydali ste CD k pôstnemu obdobiu, ale aj vianočné CD. Môžeš nám niečo prezradiť o týchto projektoch?

„V roku 2022 sme oslavovali 10. výročie Vorodaju a pri tej príležitosti sme sa pustili do viacerých projektov. Keďže sa stále, i keď v menšej miere, venujeme aj cerkovnému spevu, rozhodli sme sa vydať album s duchovnými piesňami. Poznali sme totiž viacero krásnych starodávnych pôstnych piesní, ktoré sa už z našej cerkvi vytratili. Chceli sme ich preto zachovať pre budúce generácie na CD. Postupne sme túto myšlienku rozširovali, až sme sa nezmestili na jeden nosič a vydali sme rovno(celé znenie článku nájdete v tlačenom vydaní.)

    Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.