Rozhovor: Ivana Berilová – PROJEKT OMAMA
Tak teda, ako je to s tou tvojou prácou? Čo by si nám na úvod vedela o tejto práci povedať?
Luky, ďakujem ti, že sme sa mohli stretnúť a že môžem s tebou zdieľať svoje nadšenie z tejto mojej novej práce. 30. októbra, keď sme sa spolu rozprávali, som bola zamestnaná asi len 10 dní. Ide o program Omama. Vedela som o ňom už dlhšie – mne je rómska problematika veľmi blízka. Tu v Zamagurí veľa Rómov nie je, ale vždy ma zaujímalo, ako to vyzerá v osade, ako Rómovia žijú, prečo je tu tak veľa predsudkov, len kvôli tomu, že niekto je Róm a niekto nie. Toto som ako dieťa vôbec nechápala. Napokon som sa dostala medzi Rómov a aj osobne poznám veľa Rómov… Nuž a k programu a mojej práci – ide o projekt, ktorý sa snaží riešiť rómsku problematiku a podľa mňa má veľký zmysel.
V čom spočíva jeho význam?
„Cesta von“ je občianske združenie a Omama je jedným z jeho projektov. Omama je žena, Rómka, ktorá žije v osade a prostredníctvom nej je realizovaný program pre detičky, ich mamky a rodiny z osád. Omama prechádza školením, kde sa naučí všetky možné zručnosti – čítať knihy, používať karty a edukatívne pomôcky a potom si vezme do programu 15-20 detí, v závislosti od pracovného úväzku, a pravidelne k nim chodieva jedenkrát do týždňa. Zjednodušene povedané, Omama je Rómka, ktorá sa aktívne venuje deťom v osade a snaží sa, na základe získaných vedomostí, o ich lepší vývin. Začínajú už s deťmi do jedného roka. Je známe, že prvých 1000 dní života je pre dieťa veľmi dôležitých. Vtedy sa prepájajú neuróny, budujú sa nervové dráhy a na tom bude dieťa stavať neskôr. Venujeme sa preto malým deťom, úplne od narodenia. Ja som v úlohe mentorky danej omamy. Tiež prechádzam školením a vzdelávaním, aby som mohla byť v jej dôležitej úlohe čo najviac nápomocná.
Ak si vezmeme rómsku osadu a životný štýl, aký tam funguje, či rodinu, kde tých detí je 10, kde tých podnetov pre ročné dieťa asi nie je veľa, tak zrejme ten projekt, ktorý ťa aktuálne reprezentuje, môže niečo meniť. Je tam ten cieľ, aby omamy a Cesta von nastolili istú zmenu?
Určite áno. My hlavne chceme nechať Rómov, aby ostali Rómami. Aby si zachovali svoju kultúru, svoje tradície, aby tam ostal rómsky jazyk…Chceme však, aby sa tie deti od šiestich rokov čo najlepšie začlenili do školského systému. Najväčší problém je asi ten, že dieťa, ktoré príde do základnej školy, nerozumie slovensky. Lenže už od prvého ročníka sme na to prirodzene odkázaní. Základom je komunikácia s dieťaťom cez psychomotorický vývin, čítanie kníh, ukazovanie rôznych obrázkov – to všetko má veľký vplyv na to… (Toto je len malá časť rozhovoru. Celý článok nájdete v tlačenom vydaní Zamagurských novín, č. 12/2021, ktoré sú aktuálne v predaji).