Peter Gurecka – Majster Slovenska zo Zálesia

od | okt 21, 2020 | Nezaradené

„Okrem Majstrovstiev sveta som nemal súťaž, z ktorej by som nedoniesol domov aspoň jednu medailu.“

„Volám sa  Peter Gurecka, mám 18 rokov a bývam v malej zamagurskej obci Zálesie. Študujem na Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Matejovciach pri Poprade, chodím do štvrtého ročníka. Moje záľuby sú hlavne šport a potom sú to skôr povinnosti ako práca okolo domu,“ takto začína náš rozhovor mladý športovec zo Zálesia, ktorý sa venuje armwrestlingu a boduje na každej súťaži, ktorej sa zúčastní. O tomto športe a jeho úspechoch nám viac prezradil v nasledujúcich riadkoch.

Peťo, dopočula som sa o tvojich úspechoch v armwrestlingu. Priblížil by si nám konkrétnejšie o akú športovú disciplínu ide?

Armwrestling je silový šport, v ktorom ide ako o silu tak aj o techniku, súťažiaci súťažia v stoji pri armwrestlingovom stolíku. Na pokyn rozhodcu „uchopiť“ sa súperi uchopia dlaňou na dlaň, následne dvaja rozhodcovia (hlavný a postranný) sa postarajú o to, aby ani jeden zo súťažiacich nemal výhodu. Preto zrovnajú ruky a aj celé telá súťažiacich. Štartuje sa na povel „Ready GO“ a vtedy sa obaja súťažiaci začnú pretláčať a vyhrá ten, ktorý pretlačí svojho súpera až na podložku. Niektoré zápasy trvajú len pár sekúnd, ale niektoré aj celé minúty. Súťažiaci sú rozdelení ako do váhových, tak aj do vekových kategórií – Juniori U15, Juniori U18, Juniori U21, Seniori (muži) a masters, existuje aj kategória disabled, v ktorej súťažia telesne alebo zdravotne postihnutí. Moja súťažná kategória je Juniori do 18 rokov, do 70kg, ale boli aj súťaže, kde som súťažil vo vyššej alebo nižšej kategórii.

Ako dlho sa venuješ tomuto športu?

Armwrestling som po prvýkrát okúsil v prvom ročníku na strednej škole, keď som na súťaži Silná ruka stredoškolákov vyhral 1. miesto na školskom kole. Následne som vyhral aj 1. miesto vo východoslovenskej oblasti, ale na celoslovenské kolo som ešte nebol dobre pripravený a skončil som na piatom mieste. O rok neskôr, vo vyššej váhovej kategórii, som po víťazstve školského aj východoslovenského kola vyhral aj celoslovenské kolo a tak som sa stal majster Slovenska medzi stredoškolákmi. Neskôr som si chcel vyskúšať aj súťaž mimo školy a bola to súťaž 2.Kolo SNLP, ktorá sa konala 1.12.2018 v Bardejove, kde som získal 2 druhé miesta, na ľavú aj pravú ruku. V ten deň ma oslovil môj terajší tréner, Mgr. Gabriel Harčarik, Phd., ktorý zároveň vedie najúspešnejší klub na Slovensku AWK Prešov, s otázkou, či nechcem súťažiť za jeho klub. Po chvíľke premýšľania som túto ponuku prijal a odvtedy som členom klubu AWK Prešov a tomuto športu sa venujem dodnes.

Kde trénuješ?

Trénujem prevažne doma, niekedy idem na tréning do Prešova, ale nie často, pretože už len cesta mi zaberie dosť času a popri škole a všetkým povinnostiam sa to nie vždy dá stihnúť. Doma som si postupom času spravil vlastnú malú posilňovňu, v ktorej mám vlastnoručne vyrobený armwrestlingový stolík, presne podľa originálu, vlastnoručne vyrobenú kladku na cvičenie a všetky potrebne rúčky a madlá, ktoré som si tiež vyrobil alebo navrhol a vytlačil na 3D tlačiarni. No aj keď mám posilňovňu doma, tak netrénujem veľmi často, pretože mám aj veľa iných povinností.

Čo všetko obnáša príprava na jednotlivé súťaže?

Príprava na jednotlivé súťaže obnáša hlavne dobrý tréning a tiež je veľmi potrebné udržať si váhu, aby nebol problém pri vážení a nemusel som ísť do vyššej váhovej kategórie. Tréning zameraný na pretláčanie sa od klasického silového tréningu odlišuje, a to hlavne v tom, že pri klasickom tréningu sa nedá dokonale odcvičiť svalstvo a časti tela, ktoré sú najviac potrebné pri pretláčaní.

Aké sú tvoje najväčšie úspechy? Odkedy sa venujem armwrestlingu zúčastnil som sa mnohých súťaží, no moje najväčšie úspechy boli: Silná ruka… (celý rozhovor nájdete v tlačenom vydaní Zamagurských novín)

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.