,,Od Kórejčanov sa môžeme učiť.”

od | jan 25, 2024 | Nezaradené | 0 komentárov

Darinka Čupková je absolventkou Gymnázia v Spišskej Starej Vsi a aktuálne študuje Strojné inžinierstvo na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Hneď v úvode nového akademického roka využila skvelú príležitosť letieť do Ázie a pozrieť sa na to, ako to funguje v jednej z najmodernejších krajín “východnej časti” planéty.  

Darinka, povedz nám, čomu vďačíš za príležitosť pozrieť sa to tejto krajiny?

Možnosť cestovať do Južnej Kórei sa vyskytla v rámci akcie Global Future Mobility Ideas Festival, ktorá spoločnými projektami spojila aj TUKE a Sun Moon University v Asane. Minulý rok prišli do Košíc niektorí študenti z Južnej Kórei spolu s profesormi, spolupracovať na svojich projektoch, do ktorých sme sa aktívne zapojili. My sme na oplátku prijali ich pozvanie na desaťdňový pobyt v októbri tohto roka.

Ako pobyt prebiehal a čo ti priniesol?

Hlavným bodom programu bola návšteva Sun Moon University. Najprv sme mali prehliadku samotnej univerzity, ukázali nám knižnicu, odborné laboratóriá a učebne. Po prehliadke nasledoval workshop študentov oboch krajín. Na ňom sme si náhodne vybrali dve obrázkové kartičky, ktoré bolo potrebné inovatívne prepojiť nejakým nami vymysleným vynálezom. Najlepšie nápady v rámci skupín boli prezentované pred profesormi a následne ohodnotené. V ďalších dňoch sme postupne navštívili aj Hanbat National University v meste Daejon a Tech University of Korea v Soule, kde nám v krátkosti odprezentovali ich priestory, vedecko-výskumnú činnosť a možnosti štúdia. Zaujímavosťou bola napríklad učebňa plná zariadení na virtuálnu realitu, alebo možnosť vyskúšať si navrhnúť a vytlačiť prívesok na jednej z mnohých 3D tlačiarní. Okrem škôl sme navštívili aj firmu DAS, ktorá sa orientuje na výrobu sedačiek do automobilov, kde sme mali možnosť vidieť aj ešte komerčne nepredávané prototypy (ktoré sme nemohli ani odfotiť). Navštívili sme aj firmu Jinmyung Powertech, ktorá vyrába spojky a brzdy pre ťažké poľnohospodárske stroje. Na záver pobytu sme dva dni strávili spoznávaním mesta Soul. Najväčším zážitkom bola návšteva Gyeongbokgung paláca, v tradičných odevoch nazývaných hanbok (v nich bola návšteva zadarmo). Pri tomto paláci sme natrafili na skupinku turistov zo Slovenska. Krásny výhľad na celé mesto sme mali z vyhliadkovej veže Namsan Seoul Tower. Možnosť navštíviť túto krajinu bol pre mňa zážitkom na celý život. Spoznala som novú kultúru a nových ľudí. Videla som špičkovo vybavené technické univerzity a naučila sa jesť paličkami.

Kedy si najviac pocítila odlišnosť našich krajín? Bolo niečo, čo ťa vyslovene zaskočilo?

Južná Kórea je iná najmä v zmýšľaní ľudí. Napríklad v reštauráciách, kde nám ochotne pomáhali a ukázali spôsob, akým jesť ich jedlá, keď videli, že nám to veľmi nejde. Taktiež v každej reštaurácii automaticky dostanete džbán pitnej vody zadarmo. Obrovským prekvapením pre mňa bolo, že v niektorých baroch a obchodoch sa dali zohnať slovenské… (celé znenie článku nájdete v tlačenom vydaní.)

foto: Archív Darinky Čupkovej

    Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.