O slintačke a krívačke s MVDr. Viliamom Ovšonkom

O slintačke a krívačke s MVDr. Viliamom Ovšonkom: ,,Utrácanie zvierat nikoho neteší, ale obávam sa, že iná možnosť asi nie je…”
V krátkom rozhovore sme sa pozreli na aktuálnu tému vírusu, ktorý je mimoriadne nebezpečný nielen pre samotné chovy, ale aj pre hospodárstvo krajiny. Na naše otázky odpovedal veterinárny lekár zo Spišských Hanušoviec, aktívny na niekoľkých farmách, ktoré dnes preventívne reagujú na hrozbu infekcie.
Aktuálne počujeme o výskyte vírusu prevažne na západnom Slovensku. Je dôvod na obavy aj v našom regióne?
Samozrejme. Dôvod obávať sa, je tu pre takéto prípady vždy. Existuje takzvaný “áčkový” zoznam viac ako desiatich chorôb, definovaných ako mimoriadne nebezpečných. Tie spôsobujú vysoký úhyn zvierat alebo sa veľmi rýchlo šíria. Tým pádom môžu narušiť napríklad ekonomiku štátu, či medzinárodnú ekonomiku. Toto ochorenie je jedným z nich. Pre slintačku a krívačku síce nemáme enormný úhyn, skôr zvýšený u mladých kusov, ale problém je v dobrej odolnosti a vysokej nákazlivosti vírusu. Znamená to, že sa rýchlo šíri. Dominuje kvapôčková infekcia, ale z tela zvieraťa sa vylučuje všetkými sekrétmi napríklad, moč, mlieko, výkaly, vydychovaný vzduch.
Ako sa v prípade výskytu, či vážneho podozrenia postupuje?
Zväčša radikálne. Sú na to odborné medzinárodné odporúčania. Môžem to uviesť aspoň čiastočne. Vymedzí sa ohnisko, troj kilometrové ochranné pásmo, prípadne ďalšie pätnásť kilometrové – aspoň tak nás to niekedy učili. No a v tom prvom sa všetko vnímavé a nakazené musí utratiť.
Nedá sa tomu vyhnúť?
Poviem to takto. Keby boli štáty benevolentné, zamorená môže byť pokojne celá Európa. Vzhľadom na súčasný pohyb zvierat a nehovoriac ľudí, sa môže stať, že ten vírus prenesieš, obrazne povedané, na košeli.
Môže sa zviera vyliečiť?
Teoreticky áno. Ale sú tu dohody tvorené odborníkmi naprieč svetovými organizáciami a tie je dobré dodržiavať. To nie je niečo, čo by si minister vymyslel. Je to smutné a je to silná káva, ale pri týchto nákazách sú kroky jednoducho radikálne. Je to veľmi vážna záležitosť a je z toho aj mediálny humbuk. Hovorí sa o utratení zvierat, ktoré sú zdravé. Oni dnes môžu reagovať ako zdravé, byť bezpríznakové, ale už niekoľko dní pred objavením príznakov môžu vírus vylučovať. Dnes môže byť zviera aj negatívne, ale zajtra …(celé znenie článku nájdete v tlačenom vydaní)
ONLINE PREDPLATNÉ A ČLÁNKY VO ZVUKOVEJ PODOBE NÁJDETE NA: Chcem počúvať celé články online