NÁRODNÝ REKORD PRE PAVLA NEDOROŠČIKA
Mladý športovec z Veľkého Lipníka získava vo svojej športovej kariére jeden úspech za druhým. Pavol sa venuje silovému športu, v ktorom sa súťažne zatiaľ nepohybuje veľmi dlho, no napriek tomu získal niekoľko cenných medailí a prednedávnom sa stal tiež držiteľom národného rekordu v mŕtvom ťahu dorastencov do 95 kilogramov. Silák z Veľkého Lipníka sa s nami rozprával o svojich doterajších úspechoch, plánoch do budúcna, ale i o tom, čo všetko si cesta k cennej medaile vyžaduje.
Skús sa na úvod trochu predstaviť našim čitateľom. Kto je Pavol Nedoroščik?
Som 19-ročný chlapec, ako každý iný. Práve maturujem, riešim vysokú školu a hľadám si svoje miesto vo svete. Popritom sa venujem súťažne powerliftingu, kde sa mi podarilo získať už zopár úspechov.
Čo je powerlifting?
Powerlifting je silový šport zameraný na dvíhanie maximálnych váh. Súťaží sa v troch disciplínach a tými sú drep, tlak na lavičke a mŕtvy ťah. Spolu tieto disciplíny tvoria silový trojboj. Na každú disciplínu má súťažiaci tri pokusy a váhu na činke si určuje sám. Vyhráva ten, kto dvihne najvyššiu váhu, ktorú ale musí dvihnúť podľa platných pravidiel, čo je niekedy veľmi náročné, lebo rozhodcovia vedia byť prísni.
Aké sú tvoje doterajšie skúsenosti s týmto športom?
Súťažiť som začal minulý rok s cieľom si to vyskúšať a neskončiť posledný (úsmev). Mojou prvou súťažou boli Majstrovstvá Slovenska v Košiciach. Nakoniec vystrelila motyka a dokázal som na tejto mojej prvej súťaži zvíťaziť. Priznávam, že to bola trochu aj zhoda náhod, ale motivovalo ma to a natrafil som na správnych ľudí, ktorí vo mne videli potenciál a ujali sa ma. Tým som sa kvalifikoval na Majstrovstvá sveta vo Viedni, ktoré sa konali minulého roku v septembri. Tam som už prišiel adekvátne pripravený a znova sa mi podarilo zvíťaziť. Následne som absolvoval zopár pohároviek, ktoré dopadli tiež úspešne.
Ako prebieha príprava na súťaže?
Príprava je pre mňa celý rok. Je to šport, ktorý je ako beh na dlhú trať a nedá sa na neho pripraviť za pár týždňov. Samozrejme, v závere pred súťažou sa počet aj intenzita tréningov zintenzívňujú, ale bez tej celoročnej práce by to nešlo. Trénujem približne 5-krát týždenne. Pochopiteľne, musím riešiť aj …(celé znenie článku nájdete v tlačenom vydaní.)