NA MALEJ FRANKOVEJ PRESAHUJÚ DIVADELNÉ TRADÍCIE STOROČIE
DIVADELNÉ FAŠIANGY
„Divadelné predstavenia majú v Malej Frankovej hlboké korene. Aj dnes vám tí najstarší obyvatelia obce vedia porozprávať svoje spomienky na divadlá, ktoré sa v obci nacvičovali na Ostatky (fašiangy), pričom po predstavení bola ľudová zábava. Tieto divadlá hrali výlučne dospelí obyvatelia obce.“
TRADÍCIA STARÁ 120 ROKOV
„Čo sa týka scénických predstavení detí a mládeže je určite na mieste spomenúť dve veci, ktoré majú v Malej Frankovej naozaj dlhodobú a neprerušovanú tradíciu. Najstaršou z nich je chodenie chlapcov po dedine s Betlehemskou hrou na Viliju (Štedrý deň). Spomienky na tieto obchôdzky nám rozprávali dokonca aj pamätnici narodení v období ešte pred prvou svetovou vojnou, čiže ju nepochybne môžeme datovať na viac ako stodvadsať ročnú tradíciu. Zaujímavosťou týchto obchôdzok je to, že bez ohľadu na covidové obdobie, sa konala každé Vianoce, a to bez prerušenia. Deti ju nacvičujú samé a nie pod dozorom pedagógov či učiteľov, čo znamená, že nie sú nútené, ale obľúbené. Druhou podobnou tradíciou na Malej Frankovej, a to tiež na Vianoce, sa stali nepochybne Jasličkové pobožnosti, ktoré sú hrávané každý prvý sviatok vianočný v našom kostolíku. Tieto Jasličkové pobožnosti majú približne tridsať päť ročnú tradíciu a obyvatelia Malej Frankovej si už bez nej Vianoce nevedia predstaviť.“
TRADÍCIA VEĽKONOČNÉHO DIVADLA OBNOVENÁ PO 25 ROKOCH
„Svojou aktívnou činnosťou pozitívne ovplyvnila mladých ľudí v obci Anička Čarnogurská, ktorá sa venovala mládeži. Veľkonočné predstavenia boli na 25 rokov prerušené. Posledné sa konalo v roku 1998. Bola to scénka s názvom ,,Šimon z Cyrény“. Po dvadsiatich piatich rokoch Lucka Gancarčíková (rod. Petruščáková) navrhla, aby sme si túto scénku nacvičili nanovo a zahrali ju ľudom na Veľkonočnú nedeľu. Pred 25 rokmi sme v tejto scénke hrali ešte ako …(celé znenie článku nájdete v tlačenom vydaní.)