MAREK HALČIN UVARIL PIVO, KTORÉ ZDOLALO ZNAČNÚ KONKURENCIU

od | nov 25, 2022 | Nezaradené | 0 komentárov

O tom, že Marko varí pivo, som vedel medzi prvými. Svoje prvé pokusy realizoval ešte v Prahe, asi rok-dva predtým, ako sa presťahoval aj s rodinou späť do Spišskej Starej Vsi. Pamätám si aj na prvú fľašu, ktorú mi poslal z Prahy. Otvorili sme si ju u nás v redakcii, naliali sme si do pohára, nedôverčivo sme sa na seba pozreli, ale po prvom dúšku boli naše krčmové egá pokorené. Bola to prvotina, ale bola mimoriadne slušná. Zahanbení sme vedeli, že toto bude skvelý začiatok domovaričského nadšenia nášho kamaráta. 

Dnes má Marko za sebou 3 roky skúseností a tiež svoju prvú súťaž. Tá priniesla viac ako očakával. I keď naše pochvalné komentáre na každú novú várku určite tešili, odborný pohľad odhalí viac. Musím však povedať, že keď dnes pijem Markove pivo, som šokovaný kvalitou, aká sa dá dosiahnuť v domácich podmienkach. To potvrdila aj súťaž v Banskej Belej. Marek Halčin: “O súťaži som sa dozvedel na facebookovej stránke pivnej domovaričskej komunity. Išlo o prvý ročník súťaže v Banskej Belej. Mala názov PIVOBEL. Podobných súťaží je viac v Čechách. Je tam citeľnejšie rozšírená pivná kultúra. Ale aj na Slovensku sa nájde pár súťaží, napríklad v Bratislave… Najznámejšia z nich je Bratislavský hrncovar.” Na súťaži PIVOBEL bolo možné prihlásiť sa do piatich kategórií. Prvá bola APA/IPA/NEIPA – kategória vrchne kvasených pív, typu PALE ALE. Zvyčajne sú viac stupňovité a viac chmelené. Tým pádom ide o pivá so zvýšenou horkosťou. Druhou kategóriou bolo pšeničné pivo, tretia bola venovaná tmavým pivám, typu PORTER a STOUT. Štvrtá kategória patrila ovocným pivám, ktoré v poslednej dobe získavajú na popularite aj u nás. Poslednou kategóriou bola voľná kategória, teda ľubovoľného štýlu, ktorú vyhralo cviklové pivo typu GOSE. “Ja som sa prihlásil do prvej kategórie, pretože ide o pivá, ktoré najčastejšie varím a posledný rok som sa snažil venovať práve receptu, ktorý patrí do tejto kategórie. Uvaril som pivo SESSION IPA, ktoré má podľa mojich preferencií nižšiu horkosť aj nižšiu stupňovitosť, ako štandardné pivá typu IPA, tým pádom je veľmi príjemne piteľné. Použil som obľúbený chmeľ SABRO, americkej odrody, ktorá sa vyznačuje výrazným komplexom ovocných a citrusových tónov.” Ak si varenie piva predstavujete ako gulášpartiu, tak sa mýlite. Pôvodne som si aj ja myslel, že je to omnoho jednoduchšie. Marko ma však vyviedol z omylu v momente, keď som s ním absolvoval celé varenie. Je to záležitosť celého dňa. Mletie sladu, váženie, udržiavanie teploty, chladenie, a to všetko pod prísnym sledovaním stanovených časov a potom odloženie piva do presne stanoveného chladu… Množstvo nádob, náradia, teplomerov… Nuž, vôbec to nie je jednoduchá vec a v procese sa toho môže veľmi veľa pokaziť. Súťaž bola teda skvelým nápadom, ako si overiť, čo na to niekto s odborným jazýčkom. “Doposiaľ som sa súťaží nikdy nezúčastnil. Táto mi však vyhovovala svojím dátumom, pretože daná várka sa v čase súťaže blížila do svojej najlepšej kvality. Tento recept som cibril rok a preto som si bol aj na základe odozvy od priateľov vedomý, že ide o dobré pivo. Očakával som hlavne odborný posudok od porotcov, na základe ktorého by som bol schopný svoje varenie posunúť znova o krok ďalej. Porotcovia tejto súťaže boli certifikovaní odborníci BJCP (Beer judge certification program).” 

Koncom septembra prišla veľká správa. A Markov výsledok bol podčiarknutý značným počtom súťažiacich. “V mojej kategórii som sa ocitol v konkurencii 23 domácich sládkov. Do súťaže bolo vo všetkých kategóriách súhrnne zaregistrovaných viac ako 80 pív……… (Celý článok nájdete v tlačenom vydaní Zamagurských novín č. 10/2022).

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.