K obciam s defibrilátorom už pribudla Osturňa, Hanušovce aj Kláštor
Manipulácia s prístrojom je podľa slov Mgr. Majerského jednoduchá. „Prostredníctvom prístroja skonštruovaného pre laickú verejnosť je možné zachrániť ľudský život pri zástave obehu. Prístroj sa aplikuje na obnažené telo, zapne sa a sám vyhodnotí, či je potrebné aplikovať výboj. Všetko je sprevádzané jednoduchými pokynmi prístroja. Predstavuje to veľkú pomoc pri čoraz zhoršujúcej sa dostupnosti rýchlej zdravotnej služby na Slovensku.“
Projekt v réžii Záchrana – občianske združenie beží už šiesty rok a na Slovensku je tak rozmiestnených viac ako 100 defibrilátorov. Tie už priniesli svoj ovocie a zachraňovali životy. „Tým, že je ich viac a viac rozmiestnených, máme s nimi už aj viac skúsenosti. Napríklad v Podolínci sa vďaka nemu podarilo zachrániť ľudský život. Veľmi dobré skúsenosti majú v obci Liptovská Teplička, kde ho použili trinásťkrát, pretože sú najvzdialenejšou obcou v popradskom okrese. Kým príde záchranka, priemerný dojazd predstavuje 16 minút. Dobrovoľníci v obci sú však vyškolení, vedia ho používať, dokázali zachrániť ľudský život tak, že pacient je dnes schopný plnohodnotne žiť.“
Inšpirácia k tomuto projektu prišla zo západnej Európy, kde sú takéto defibrilátory už pomaly bežnou záležitosťou. Nájdete ich na benzínových pumpách, v kinách, či skrátka na miestach, kde sa zdržiava väčšie množstvo ľudí. „Napríklad v Čechách, v Brnianskom kraji, sa podarilo rozmiestniť defibrilátory do každej obce, zaškolili miestnych ľudí a majú naozaj perfektné čísla z hľadiska záchrany životov.“
František Majerský informuje, že obce, ktoré by o takýto prístroj mali záujem, majú možnosť kontaktovať vyššie uvedené občianske združenie prostredníctvom e-mailu: majersky@zachranaoz.sk.
(lum)