Rozhovor: Juraj Kšenzakovič

od | okt 16, 2020 | Nezaradené

„Kruh sa teda asi uzatvára,
lebo, ako som v Starej Vsi v mladosti začínal, tak toto je
možno moja posledná trénerská zastávka…“

Futbal v Spišskej Starej Vsi zažil svoje vzostupy a pády. Vychoval veľké talenty a svoje roky mu venovalo mnoho futbalistov a funkcionárov. Dnes hrá TJ DUNAJEC Spišská Stará Ves dôstojnú piatu ligu a v čase, keď sa do mužstva derie mladá krv, berie seniorský futbal do rúk, ako tréner, Juraj Kšenzakovič. Starovešťan, ktorý v čase hráčskej kariéry zažil ovácie tisícov fanúšikov na štadiónoch po celom Slovensku. Už v mladom veku hral druhú najvyššiu ligu v Československu a ako hráč strávil v Poprade viac ako desaťročie. Začínal však tu, doma, v Spišskej Starej Vsi. A vrátil sa aj na sklonku hráčskej kariéry, kedy Zamagurie žilo štvrtou futbalovou ligou. Dnes je tu aj ako tréner, ktorý pripúšťa, že pôsobiť v pozícii trénera A-mužstva Spišskej Starej Vsi, môže byť poslednou kapitolou jeho futbalového pôsobenia. Práve preto chce, tu doma, mladým odovzdať maximum. Zhovárali sme sa koncom augusta na futbalovom ihrisku v Spišskej Starej Vsi. Juraj Kšenzakovič patrí medzi najvýraznejšie postavy futbalu v regióne.

Čo Vaše najlepšie futbalové roky? Už počas dorasteneckého veku ste na pomery Zamaguria zamierili dosť vysoko… Hrali ste druhú najvyššiu ligu v Československu.

Áno. Vtedy bola prvá liga celoštátna a druhé ligy boli dve. A to, 1. Česká národná futbalový liga a 1. Slovenská národná futbalová liga. Tú som hrával. V sedemnástich rokoch som odišiel zo Starej Vsi do Popradu. Stala sa taká vec, že na priemyslovke som mal spolužiaka, ktorý hrával za ligový dorast v Poprade a v stredu sa konal výber okresu. Nám nepovedal nikto, že vôbec nejaký výber je a ani nás nikto nepozval. Taký futbalista, ako som bol ja, nás takých bolo ešte 5-6 tu v Starej Vsi. Keď sme v roku 1975 začali hrávať za dorast, tak každú sezónu sme v priebehu troch rokov postupovali do vyššej súťaže. V stredu bol teda ten výber okresu, tak som prišiel na ihrisko do Popradu a nemal som veci… Tréner, ktorý tam bol, mi povedal, aby som nestál pri zábradlí, ale aby som prišiel, zobral kopačky a šiel si zahrať. V stredu som hral za výber okresu a v nedeľu som už hral prvú dorasteneckú ligu za Poprad, na výjazde v Dolnom Kubíne. V priebehu troch týždňov som sa dostal spolu s kamarátom Pištom Kaprálom do áčka. Vtedy sa ešte hrávala divízia. Za jeden mesiac som sa teda dostal zo Starej Vsi, do A-mužstva v Poprade. Škoda, že po úvodných 5-6 zápasoch, keď som dokonca nastupoval aj v základe, ma na tréningu spoluhráč úmyselne kopol a tým pádom sa moja kariéra takmer na polroka prerušila. Mal som operované koleno. Na ďalší rok som sa vrátil do dorastu v Poprade. Následne som opäť prešiel do áčka a išiel som na vojnu v apríli 1980, kde som hrával v Tábore a v Písku. Po vojne som sa vrátil opäť do Popradu. Káder bol však veľmi nabitý, preto ma poslali na hosťovanie do Svitu, ktorý hral druhú slovenskú futbalovú ligu. Po roku som sa však vrátil a už som hrával v základe – celoštátnu druhú najvyššiu ligu v Československu.

Odohrali ste teda roky kvalitného futbalu v kvalitnej lige a mapovať Vaše roky v Poprade by bolo nepochybne veľmi zaujímavé, no s prihliadnutím na tieto regionálne noviny ma ešte viac láka pozrieť sa s Vami na tie veľké futbalové časy 4. ligy v Spišskej Starej Vsi.

Je to presne 25 rokov od postupu Starej Vsi do 4. ligy. Vybavuje sa mi to všetko úplne presne. Škoda je, že aj keď sa tie zápasy nahrávali na „vehaesky“, neviem, či nejaké z nich ešte nájdeme. V tých časoch už som mal asi 33 rokov a v Poprade išiel futbal dole vodou. Oslovil ma však JUDr. Ovšonka a povedal, že je čas splatiť dlh Starej Vsi. Tak, aj napriek tomu, že sme v Poprade chceli zachrániť futbal, rozhodol som sa predsa len prestúpiť do Starej Vsi a stihol som postup z 5. ligy do 4-tej. Nastala eufória. Na tú dobu, hrať štvrtú ligu, znamenalo súperiť s mestami ako Stará Ľubovňa, Kežmarok, Poprad… Bolo to pre Starú Ves, ktorá hrávala viac-menej okresnú súťaž, niečo mimoriadne. V piatej lige sa vytvorila partia výborných futbalistov ako…

(celý rozhovor nájdete v tlačenom vydaní Zamagurských novín)

Neobmedzujte sa. Prečítajte si články v plnom znení. Objednajte si predplatné.

Objednajte si predplatné na rok (18€) ihneď - stačí vyplniť formulár.

9 + 10 =