ALENKA A ZÁZRAK Z CUDZEJ KRAJINY

od | sep 20, 2024 | Nezaradené | 0 komentárov

TELEVÍZIA A KINÁ DOMA I V ZAHRANIČÍ UVEDÚ DLHOMETRÁŽNY FILM VYPRODUKOVANÝ V SPIŠSKEJ STAREJ VSI

 

Dlhometrážny dokumentárny film o živote mladej Rómky a jej tridsaťročnej ceste k vysnívanému životu, naprieč narodeniu do extrémnej chudoby, dojčenskému ústavu, detskému domovu, špeciálnej škole, azylovému domu a existenčným životným situáciám. Prečo je zázrak pre človeka z menšiny jednou z mála šancí na dôstojný život? Je odchod z vlasti nevyhnutným riešením?

Všetko odštartoval e-mail v čase začiatku pandémie.

Prijatá správa: Streda, 22. 4. 2020, 19:57.

Odosielateľ: Daniel Kostka (poznámka redakcie: rodák zo Spišských Hanušoviec, bývalý riaditeľ Gymnázia v Spišskej Starej Vsi, aktuálne žijúci vo Zvolene)

Adresát: Lukáš Marhefka (štatutár RAMAGU a RAMAGU FILM)

“Ahoj Lukáš. Chcel by som sa Ťa ešte opýtať na jednu vec. Pred mnohými rokmi sme spolu s naším priateľom Michaelom z Nemecka začali pracovať na jednom projekte v bývalom Detskom domove v Sp. Hanušovciach. Michael totiž pracoval v sociálnej oblasti ako profesionálny rodič starajúci sa o problémové deti a mládežníkov. V domove si vyhliadol jedno malé rómske dievča – Alenku Horváthovú, ktorú sa rozhodol vziať pod tzv patronát. Sledoval, ako dievča napreduje, posielal jej rôzne darčeky v podobe oblečenia, hračiek, pomôcok, pravidelne ju každý rok navštevoval a podporoval a pod. Takto to trvalo niekoľko rokov, Alenka momentálne žije v Nemecku, naučila sa jazyk, našla si prácu a teda sa ukážkovo integrovala a odolala nástrahám návratu do osady… Čo tým chcem povedať: Je to pre mňa osobne jeden neskutočný príbeh, príklad toho, že integrácia je možná, keď sa nájde správna cesta. Dalo by sa o tom veľa písať, no to, čo mne vŕta v hlave, je že by som chcel tento nevídaný príbeh medializovať. Obraciam sa teda aj na Teba s otázkou, či by si si to vedel predstaviť, teda, či by to bolo pre Teba zaujímavé spolupracovať na takomto príbehu a či by si to vedel dostať nejako vonku? Nejde vôbec o mňa a Maťu, ale skôr o Alenku a o Michaela. Oni si to zaslúžia. Pochopím, aj keď sa Ti do toho nebude chcieť. Každopádne vďaka vopred za akúkoľvek reakciu. Pozdravujem zo stredozeme. Maj sa.” 

Po štyroch rokoch od tohto e-mailu vzniká film, ktorý mieri na televízne obrazovky a do kín doma i v zahraničí. Daniel Kostka s manželkou Martinou sa tak stali spoluautormi námetu k filmu, ktorý uzrie svetlo sveta už na jeseň tohto roku. Film finančne podporil Audiovizuálny fond, Prešovský samosprávny kraji, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, Tatravagónka, a. s., Tatranská mliekareň, a. s. a hlavným mediálnym partnerom projektu sú Aktuality.sk. Dielo sa nakrúcalo v Spišských Hanušovciach, Spišskej Starej Vsi, Poprade, Ždiari, Rudňanoch, Granč – Petrovciach, vo Svite, Žakovciach, Červenom Kláštore, Vysokých Tatrách, Spišských Vlachoch a v nemeckých lokalitách Potsdam, Abtsdorf, Wittenberg, Rostock.

Kolektív autorov

Producentom filmu a zároveň spoluautorom scenára je Lukáš Marhefka, štatutár organizácie RAMAGU FILM zo Spišskej Starej Vsi, ktorý sa ako pomocný režisér podieľal na snímke Perinbaba a dva svety, pozíciu vedúceho výrobného štábu zastával pri diele Slúžka a ďalej pôsobil v produkcii filmov Čiara, DOGG a ďalších. Pod réžiu filmu sa podpísal režisér Daniel Dluhý z Kežmarku, ktorý doposiaľ nakrútil dokumentárne filmy Possonia: Bratislava vo Folrencii, Gruzínska čítanka, Nad oblohou, Stará kniha nehrdzavie, Večný život – večná mladosť. Na svojom konte má aj niekoľko zaujímavých festivalových ocenení. Kameramanom diela je prestížny slovenský fotograf a kameraman Juraj Mravec z Bratislavy, držiteľ ocenení SLOVAK PRESS PHOTO, CZECH PRESS PHOTO, Novinárska cena, Najlepšia kamera v dokumentárnom filme ASK a pod. Táto trojica tvorcov sa stretla počas štúdia na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU, kde spolu nakrútuli oceňovaný študentský film Večný život, večná mladosť na základe literárnej predlohy Viktora Majerika a Petra Glocka. Zvukovým majstrom filmu Alenka a zázrak z cudzej krajiny je Samuel Škubla, ktorý pracoval na filmoch ako Čiara, Amnestie, Známi Neznámi. Hudobu k filmu zložila Ester Wiesnerová medzinárodne aktívna hudobná skladateľka, speváčka, textárka a pedagogička. Šesť rokov sa jej činnosť sústredila v New York City a Bostone, no koncertné turné absolvovala aj v krajinách Ázie, Južnej Ameriky, Afriky a Európy. Strih filmu zastrešil režisér a strihač Dominik Jursa, ktorý má za sebou spoluprácu na viacerých televíznych projektoch a dokumentárnych cykloch (Expremiéri: Vladimír Mečiar, Biele vrany a hrdinovia medzi nami: Na hranici). Ako režisér vytvoril úspešný dokumentárny film Zlatá zem, ktorý bol nominovaný na národnú cenu Slnko v sieti. Menšinovým koproducentom diela je Slovenská televízia a rozhlas a NOVÝ FILM, o. z.

O čom bude film? Vysvetľuje režisér Daniel Dluhý

Alenka je mladé, tridsaťročné dievča. Chodí do práce, ktorá ju baví, stretáva sa s kamarátmi, cvičí vo fitness centre, rada by si našla frajera. Nie je na nej nič, čo by vybočovalo z popisu mladej slobodnej ženy. Alenka je predsa len v niečom iná. Väčšinu svojho života strávila v detských domovoch v Spišských Hanušovciach a v Spišských Vlachoch. A keby nebolo domova, formovala by ju každodennosť rómskej osady.

Alenka kráča proti prúdu očakávaní. To sú dôvody, prečo Alenku považujem za výbornú hlavnú protagonistku dokumentárneho filmu. Filmu, ktorý by mal hovoriť nie len o nej, o jej osobe a o jej životnej ceste, ale aj o spoločnosti, v ktorej dennodenne žijeme. Počas mojich ciest po svete, či už za oddychom, alebo za prácou, som začal pozorovať obrovský rozdiel medzi kultúrno-spoločenskou úrovňou, v ktorej žijeme na Slovensku, a v ktorej žijú ľudia nie len vo vzdialenejších európskych štátoch ako napríklad Dánsko, alebo Taliansko, ale ktorý existuje aj medzi nami a našimi najbližšími susedmi.

Nevážime si miesta, na ktorých žijeme, nevážime si okolitú prírodu, nevážime si modernú vzdelanosť, ani dedičstvo tradícií. Kultúra je len prázdny, neurčitý výraz označujúci niečo, s čím sa stretávame každý deň, ale vlastne sa (celé znenie článku nájdete v tlačenom vydaní.)

    Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.