ABSURDNÁ DRÁMA KAROL V DIVADLE RAMAGU

od | júl 17, 2024 | Nezaradené | 0 komentárov

Po mimoriadne úspešnom predstavení Mengeleho dievča z roku 2021, nadväzuje Divadlo RAMAGU zo Spišskej STAREJ Vsi na spoluprácu s totožným kolektívom autorov. Réžie KAROLA sa chopila Jana Ovšonková, ktorá si k scénografii opäť prizvala skúseného Dušana Krnáča a hudbu aj tentokrát zverila do rúk skladateľa, muzikanta a filmára Petra Gábora. Herecké obsadenie tvoria zakladajúci členovia RAMAGU, Zdenko Dudžák a Lukáš Marhefka, ku ktorým sa na základe nepretržitej viac ako desaťročnej spolupráce pridáva skúsený popradský herec Michal Novák. Nováčikom v kolektíve RAMAGU je Miriama Reznická z Kežmarku.  

Vtipná absurdná dráma Sławomíra Mrožeka prináša príbeh o hľadaní kolektívneho antihrdinu. Otázka je, ako veľmi sa dokážeme na tom ešte zabávať? Inscenácia Karol Divadla RAMAGU je o postupnom, tichom a nenápadnom strácaní slobody, ktorá už dávno nebola tak prítomná ako dnes. Jej krehkosť je doslova hmatateľná.

Dedko a Vnuk sú poctiví a slušní ľudia až do momentu, kedy im pretečie pohár trpezlivosti. Svet. v ktorom žijú, je totiž nezmyselný a zlý. Našťastie vedia presne, čo robiť. Pokoj im prináša poznanie, že za všetko zlé môže Karol. Absurdná komédia plná vyhrotených situácií je o prízrakoch, ktoré sa skrývajú v šere a uškŕňajú sa na tom, ako postupne slepneme. Kto je Karol? Koľko Karolov poznáme a kde sú hranice, kedy sa vytráca slušnosť a my sa začneme meniť na krvilačných lovcov?

,,Nepochybne žijeme v dobe “karolstva” a je to desivé. Na všetko zlé existuje jednoduchá odpoveď – jedno meno. Z tých mien sa ale stávajú ciele a zo slov skutky. Komédia má podľa Moliéra ľudí naprávať. Skúsme sa poučiť a prostredníctvom humoru začať bojovať proti tejto téme, ktorá hýbe našou spoločnosťou. Skúsme vyhnať nezmyselný strach z našich hláv, aby v nich stále ostalo miesto na kritické myslenie,” hovorí o diele jeho režisérka.

Režisérka Jana Ovšonková je absolventkou divadelnej réžie a dramaturgie na Akadémii umení v Banskej Bystrici a herectva na Konzervatóriu v Bratislave. Počas štúdia réžie inscenovala prevažne slovenskú klasiku: J.G. Tajovský –  Hriech; Timrava, Ondrej Šulaj – Ťapákovci (magisterská inscenácia). Mimoriadny divácky záujem o školské divadlo vzbudila inscenáciou Malý Princ. Už počas štúdia debutovala v profesionálnom divadle v Spišskej Novej Vsi práve inscenáciou Karol od poľského autora Sławomíra Mrožeka. ,,Tento Mrožekov text sa v istom momente stal mimoriadne aktuálnym, vzhľadom na dobu, ktorú žijeme. Povedala by som, že je až desivo aktuálnym. Je teda škoda (celé znenie článku nájdete v tlačenom vydaní.)

    Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.