OBNOVA ČERVENÉHO KLÁŠTORA

od | máj 16, 2024 | Nezaradené | 0 komentárov

Bratislava 24. apríl 2024 – V sobotu 27. apríla 2024 po štyri roky trvajúcej obnove otvorí verejnosti svoje brány kartuziánsky kláštor v obci Červený Kláštor, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Obnova časti kláštorného komplexu prebiehala od februára 2020 do apríla 2024 a jej cieľom bola revitalizácia areálu niekdajšieho kartuziánskeho a kamaldulského kláštora a niektorých jeho pôvodných funkcií. Projektom Červený Kláštor – znovuzrodený zmenil správca pamiatky – Pamiatkový úrad Slovenskej republiky významným spôsobom doterajšiu podobu časti kartuziánskeho kláštora a do jeho života vrátil tradičné činnosti, ku ktorým patrila v minulosti výroba piva a medoviny, spracovanie liečivých rastlín, výchova a vzdelávanie detí či meditácia a upokojenie mysle bez významnejších zásahov civilizácie. Návštevníkom ponúka vynovenú múzejnú expozíciu a edukačné komentované prehliadky. 

Cieľom projektu bolo tak prinavrátenie pôvodnej krásy objektu, ako aj oživenie niektorých jeho historických funkcií. Obnovu realizoval pamiatkový úrad v spolupráci s nórskymi partnermi – organizáciami, ktoré sa zaoberajú ochranou kultúrneho dedičstva v Nórskom kráľovstve: Norsk Kulturarv a Fortidsminneforeningen – National Trust of Norway. Preddefinovaný projekt financovaný z EEA Grants a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca získal postupne spolu 1 959 000 eur.

Expozícia Dejiny Červeného Kláštora približuje príbeh vzniku kláštora, pôsobenie najvýznamnejších predstaviteľov mníšskych rádov, ako aj hlavné dejinné udalosti magického miesta. Moderné múzejné technológie predstavujú kartuziánsky a kamaldulský život interaktívnou formou atraktívnou nielen pre dospelých, ale aj deti a nezabudlo sa ani na nevidiacich a slabozrakých.

Jedným z najznámejších miestnych rehoľníkov bol kamaldulský fráter Cyprián, ktorého meno nesie kláštorná lekáreň a manufaktúra. V jej ponuke sú (celé znenie článku nájdete v tlačenom vydaní.)

(zdroj: Tlačová správa Pamiatkového úradu SR)

Objednajte si predplatné na rok (20€ v Zamagurí a 25€ celé Slovensko) ihneď - stačí vyplniť formulár.